Panasonic Electric Works Türkiye’den beş yılda 47 milyon Euro’luk yatırım

Panasonic Electric Works Türkiye’den beş yılda 47 milyon Euro’luk yatırım

Türkiye faaliyetlerine 2014 yılında, kesiminin önder markası VİKO’ya gerçekleştirdiği yatırımla start veren Panasonic Electric Works Türkiye, İstanbul, Sancaktepe’de bulunan tesisinde gerçekleştirdiği yatırımlarını, Türkiye bayilerinin de iştiraki ile düzenlenen merasimle kamuoyuna tanıttı.

Halen 60’tan fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile markasını dünya pazarlarında muvaffakiyetle temsil eden ve Türkiye’deki bölüm liderliğini sürdüren Panasonic Electric Works Türkiye’nin son yatırımlarla birlikte geçtiğimiz beş yılda Türkiye’de gerçekleştirdiği yatırımların toplamı 47 milyon Euro’ya ulaştı.

Panasonic Electric Works Türkiye Lideri Takeuji Kazuhiro ve öteki üst seviye yöneticilerin katıldığı törende konuşan Panasonic Electric Works Türkiye Lider Yardımcısı ve İdare Heyeti Üyesi Azim Tuncinar, “Bu değerli yatırımlarla rekabet gücümüzü artırarak markamızın Türkiye operasyonunun dünyanın dört bir yanında temsil etmenin gururunu yaşıyoruz. Son beş yıllık devirde yaklaşık 47 milyon Euro, yani 1,5 milyar TL’lik tesis yatırımına imza attık. Bölümümüzde dünyanın en kıymetli ve çağdaş tesislerinden birine sahip olmamızı sağlayan bu yatırımla birlikte toplam üretim kapasitemiz yüzde 43 oranında arttı. Devam eden yatırımlarımızla maksadımız yüzde 200’lük kapasite artışı” dedi. Türkiye’nin sahip olduğu büyüme potansiyeline olan yüksek inançları nedeniyle yatırımlarını ve istihdama olan katkılarını her geçen yıl artırarak sürdürdüklerini vurgulayan Tuncinar, “Nihai eserin fabrika dışına alınmasıyla, lojistikten üretime alan kazandırmıştık. Bu adımla başlayan yatırım sürecimizi devam ettireceğiz. Üretim kapasitemizi iki katına çıkarma yolundaki çağdaşlaştırma yatırımlarını sürdüreceğiz” diye konuştu.

Tamamı öz kaynaklarla gerçekleştirildi

2018 yılından bu yana otomatik montaj çizgisi, plastik ve metal yarı mamullerin hazırlandığı plastik enjeksiyon makineleri, metal kesme presleri, kalıp imalat teknolojileri, kalite laboratuvarları ve yeni eserlerin devreye alınması üzere birçok yatırımı hayata geçirmenin gururunu yaşadıklarının altını çizen Tuncinar, tüm bu yatırımları şirketin öz kaynaklarını kullanarak gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Son yatırımlarla kalıp imalat teknolojisinin güncellendiğini, kapasite artışı için kalıphane kısmına, CNC, dalma erozyon, taşlama tezgâh yatırımları yapıldığını tabir eden Tuncinar, “Plastik yarı mamullerimiz için preshane kısmına plastik enjeksiyon makineleri ve plastik kalıp yatırımları, metal yarı mamullerimiz için de metal kesme kısmına yüksek süratli pres makineleri ve metal kalıp yatırımları yaptık. Eserlerin otomatik montajlanması için de montaj kısmına eserlerimize özel olarak tasarlanmış, dalın en yüksek üretim kapasitesine sahip otomatik montaj sınırını kurduk” tabirlerini kullandı.

10 çalışandan dördü kadın

Hem iç hem de dış pazara hizmet edecek formda hayata geçirilen yatırımlarla hem pazar hisselerini hem de istihdama olan katkılarını artırdıklarını vurgulayan Tuncinar, son beş yılda yüzde 40’lık bir istihdam artışı yaşadıklarını, bu artışın değerli kısmını de bayan çalışanların oluşturduğunu söyledi. Tuncinar, şirkette bayan çalışan oranının yüzde 40’a yaklaştığını belirtti.

Tuncinar, dünyanın teknoloji devleri ortasında yer alan Panasonic Holding’e bağlı olarak, gerçekleştirdikleri tüm yatırımlarda, ‘Yeşil Mutabakat’a uygun formda güç verimliliği yüksek, Sanayi 4.0 altyapısı olan çevreci ve kaynakları azamî düzeyde faal kullanan teknolojileri tercih ettiklerini söylerken, “Önümüzdeki periyotta de bölümümüzde dünyanın önder kuruluşları ortasında yer almak ve iş alanlarımızı genişleterek konforlu mesken ve ömür alanlarına katkı sağlamak için yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Yalnızca kapasite artışı yahut modernizasyon yatırımları değil, planlamadan eser sevkiyatına kadar tüm süreçlerde uçtan uca yatırımlarımız da devam edecek” diye konuştu.

Geniş eser gamı

Panasonic Electric Works Türkiye’nin eser gamı içerisinde; Elektrik Anahtar ve Prizleri, Küme Prizler, Aksesuarlar, Kablo Kanalları, Alçak Tansiyon Şalt Eserleri, Sigorta Kutuları, Akıllı Mesken ve Bina Otomasyon Sistemleri, LED Aydınlatma Eserleri, Güneş Gücü Panelleri ve Yangın Algılama- Alarm Sistemleri yer alıyor.

Sürdürülebilirliği kurumsal sorumlulukları ortasında ele alan ve geleceğe paha katan birçok proje gerçekleştiren Panasonic Electric Works Türkiye; kalite, güvenlik ve etraf sorumluluğuna ehemmiyet veren yaklaşımlarının sonucu olarak ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sistemleri sertifikalarına sahip.