Kuzey Kore'de demokrasi şöleni! Seçimlerde birinci kere hayır oyu çıktı!

Kuzey Kore’de demokrasi şöleni! Seçimlerde birinci kere hayır oyu çıktı!

Kuzey Kore denince akla gelen birinci şey çoklukla sert bir diktatör oluyor. Kuruluşundan bu güne kadar Kim hanedanlığı ile yönetilen ülke hakikaten de hayli sert bir rejime sahip. Bildiğiniz üzere ülkede insan hakları, özgürlük, demokrasi, adalet üzere kavramlara yer yok. Kuzey Kore’de gerçek olan tek şey, ülkenin başkanı Kim Jong Un’un ağzından dökülen sözler.

Kuzey Kore’de demokrasi şöleni! Seçimlerde birinci kere hayır oyu çıktı!

Takdir edersiniz ki bu türlü bir ülkede demokrasiden bahsetmek pek de mümkün değil. Fantastik haberlere husus olan Kuzey Kore, belli periyotlarda Kim hanedanlığının kazanması kesin olan seçimlere gidiyor. Göstermelik bir demokrasi oyununun oynandığı ülkede bu kere de mahalli yönetimler için seçimlere gidildi. Lakin bu seferki seçimlerde hayli enteresan bir olay meydana geldi.

Kuzey Kore’de yapılan lokal seçimlerde seçmenler, Kim Jong Un tarafından belirlenen aday için yalnızca evet yahut hayır oyu verebiliyor. Aslına bakarsanız buna yalnızca evet oyu verebiliyor da demek mümkün. Çünkü seçmenler, şimdiye kadar hiç hayır oyu verme cüretinde bulunamamıştı. Lakin 67 yıl sonra bir birinci yaşandı ve bir seçmen, Kim Jong Un tarafından belirlenen aday için hayır oyu kullandı. Ülkede seçimlere iştirak yüzde 99,63 olurken, vilayet halk meclisi adayları için seçmenlerin yüzde 99,91’inin evet oyu, yüzde 0,09’unun da hayır oyu verdiği belirtildi.