Ölümlü Tesla kazasında sonuç açıklandı! Otopilot sistemi...

Ölümlü Tesla kazasında sonuç açıklandı! Otopilot sistemi…

Reuters’in haberine nazaran dava, Tesla’nın kasıtlı olarak kusurlu bir Otopilot sistemine sahip otomobilleri gönderdiğini ve bu durumun Model 3 sahibinin vefatına ve iki yolcunun ağır formda yaralanmasına yol açan bir kazaya yol açtığını tez ediyordu.

Davaya nazaran, 37 yaşındaki Micah Lee, Tesla Model 3‘ünü Los Angeles dışındaki bir otoyolda saatte 65 mil süratle sürerken, apansız yoldan çıkıp bir palmiye ağacına çarptı ve aracı alev aldı. Lee kazada öldü. Reuters’in daha evvelki bir raporuna nazaran, o sırada 8 yaşında olan ve kazada ağır yaralanan bir erkek çocuk da dahil olmak üzere hayatta kalan iki kurban, şirkete 400 milyon dolar artı cezai tazminat davası açtı.

Davacıların avukatları, Tesla’nın Lee’ye 2019 yılında tam otonom sürüş kapasitesine sahip olduğu faturalandırılan bir Model 3 satın aldığında kusurlu, “deneysel” yazılım sattığını savundu.

Ölümlü Tesla kazasında sonuç açıklandı! Otopilot sistemi…

Tesla’nın savunması bu türlü bir kusurun olmadığını ve davacıların avukatları tarafından aktarılan ve yönlendirme sıkıntısını belirleyen bir tahlilin aslında teorik olarak mümkün olan problemleri aradığını savundu. Şirkete nazaran, bu tahlilin sonucunda bunun olmasını önleyecek bir düzeltme tasarlandı. Tesla, Lee’nin otomobile binmeden evvel alkol tükettiğini gösteren testlere işaret ederek kazadan insan yanılgısını sorumlu tuttu ve o sırada Otopilotun kullanımda olduğundan emin olunmadığını savundu.

 Sonuçta heyet rastgele bir kusur olmadığını tespit etti ve Tesla aklandı. Tesla geçmişte Otopilot sistemi nedeniyle davalarla karşı karşıya kalmıştı fakat bu, vefatla sonuçlanan birinci dava oldu. Önümüzdeki aylarda öbür birkaç kişi için de duruşma yapılması planlanıyor ve bugünkü kararın başka davaların gidişatını etkilemesi bekleniyor.