Nvidia, Çin odaklı AI Çipi H20'nin çıkışını ertelemek zorunda kaldı

Nvidia, Çin odaklı AI Çipi H20’nin çıkışını ertelemek zorunda kaldı

Kaliforniya merkezli yapay zeka çip devi Nvidia, büyük bir merakla beklenen Çin odaklı yapay zeka çipi H20’nin lansmanını ertelediğini duyurdu. Birinci olarak 16 Kasım’da piyasaya sürülmesi planlanan çip, şirket içi kaynaklara nazaran, lansmanı takip eden yılın birinci çeyreğine, muhtemelen Şubat yahut Mart aylarına ertelendi. Bu gecikmenin nedeni, sunucu üreticilerinin H20 çipini sistemlerine sıkıntısız bir biçimde entegre etmede yaşadıkları zorluklara bağlanıyor.

Gizlilik kaygıları nedeniyle ismi açıklanmayan kaynaklar, Nvidia’nın gecikme konusunda yorum yapmaktan kaçındığını belirtti. H20 çipi, Nvidia’nın yeni ABD ihracat düzenlemelerine ahenk sağlama stratejisinin bir parçası olarak görülüyor ve şirketin belli eser sevkiyatlarına getirilen kısıtlamalar sonrası Çin pazarındaki varlığını sürdürme eforlarını yansıtıyor. Bu gecikme, Nvidia’nın paylarında %1.9’luk bir düşüşe neden oldu ve kısaltılmış bir ABD ticaret gününde piyasayı etkiledi.

H20’nin yanı sıra, Nvidia, güncellenen ABD ihracat kurallarına ahenk sağlamak için tasarlanan L20 ve L2 isminde iki diğer çip üzerinde eş vakitli olarak çalışıyor. L20’nin lansmanının etkilenmediği ve planlandığı üzere ilerlediği bildirilirken, L2 çipi hakkında rastgele bir bilgi mevcut değil.

Nvidia’nın A800 ve H800 çipleri, Kasım 2022’de, Çin’e gelişmiş mikroçipler ve ekipmanların ihracatını yasaklayan birinci yasak sonrasında Çinli müşterilere alternatif olarak tanıtıldı. Bu yeni çipler, H20, L20 ve L2 de dahil olmak üzere, Nvidia’nın en son yapay zeka özelliklerini içeriyor, fakat sıkı ABD düzenlemeleriyle uyumlu olacak halde hesaplama gücü ayarlanmış durumda.

Nvidia, Çin odaklı AI Çipi H20’nin çıkışını ertelemek zorunda kaldı

Ertelenen H20 çip lansmanı, klasik olarak yapay zeka pazarında hakim olan Nvidia için potansiyel bir gerileme tehdidi oluşturuyor. ABD’nin ihracat kısıtlamaları, Huawei üzere rakipler için, aksi takdirde Nvidia’ya gidebilecek siparişleri teminat altına alma fırsatları yaratıyor. Bilhassa, Çinli teknoloji devi Baidu’nun, ABD kısıtlamaları nedeniyle Nvidia’dan gelecekteki tedarik sıkıntılarını öngörerek Huawei yapay zeka çipleri için değerli bir sipariş verdiği bildiriliyor.

Eylül çeyreğinde gelirlerini üçe katladığını bildiren Nvidia, mevcut çeyrekte ihracat kısıtlamalarının etkilediği bölgelerde satışların “önemli ölçüde düşmesinin” beklendiğine dair bir ikaz notu yayınladı.

Şirket bu zorluklarla gayret ederken, L20 ve L2 çiplerinin yaklaşan lansmanları, ABD-Çin ticaret alakalarının değişen görüntüsüne ahenk sağlama stratejisinde Nvidia için kilit rol oynuyor.