Google, Aralık 2023'ten itibaren kullanılmayan Gmail hesaplarını silecek

Google, Aralık 2023’ten itibaren kullanılmayan Gmail hesaplarını silecek

Google, 2023 yılının 1 Aralık tarihinden itibaren hareketsiz Gmail hesaplarını silmeye hazırlanıyor. Bu karar, son iki yılda kullanılmamış hesapları amaç alıyor ve bununla bağlantılı tüm bilgileri kapsıyor; bu da e-postaları, Drive evraklarını, Fotoğrafları ve Bireyleri içeriyor.

Hareketsiz hesapları silme kararı, eski hesapların siber taarruzlara karşı daha savunmasız olmasından kaynaklanıyor. Google’ın iç bilgilerine nazaran, hareketsiz hesaplar, faal hesaplara kıyasla iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirmek açısından on kat daha az olasılığa sahip. Bu güvenlik tedbirlerinin eksikliği, eski hesapları hackleme teşebbüslerine karşı daha savunmasız bırakıyor.

Ayrıca, bir Gmail hesabına bağlı olan dış hizmetler de tehlike altında olabilir. Kullanıcı datalarını korumak hedefiyle Google, iki yıldır kullanılmayan hesapları kaldırmaya karar verdi.

Ancak tüm hareketsiz hesaplar çabucak silinmeyecek. Google, Aralık 2023’te küçük kümeler halinde hesapları kademeli olarak silmeye başlayacak. Bu evreli yaklaşım, kullanıcıların hesaplarını yine aktive etmek isteyip istemediklerine karar vermek için zaman tanıyor.

Bir hesap silindiğinde, bağlantılı tüm datalar kalıcı olarak kaldırılacak; bu da e-postaları, Drive evraklarını, belgeleri, toplantıları ve öteki tüm evrakları içeriyor. Bu süreç geri döndürülemez ve kullanıcılar bilgilerini geri alamayacaklar.

Gmail hesabınızı faal tutun: Silinmeyi önlemek için ipuçları Hesaplarının silinmesini önlemek isteyen kullanıcılar, her iki yılda en az bir kere Gmail hesaplarına giriş yapabilirler. Bu minimal aktivite, hesaplarını etkin tutacak ve silinmelerini önleyecektir.

Düzenli girişlerin yanı sıra, kullanıcılar hesaplarını etkin tutmak ve silinmeyi önlemek için çeşitli aktivitelerde bulunabilir. Bunlar ortasında:

Google Drive kullanmak

YouTube görüntüleri izlemek

Google Play Store’dan uygulama indirmek

Google aramaları yapmak

Üçüncü parti uygulamalar yahut hizmetler için Google ile Giriş Yap’ı

kullanmak bulunmaktadır.

Önemli bir not olarak, Google şu anda YouTube videoları olan hareketsiz hesapları silmeyi planlamıyor. Bu, eski kullanılmayan bir hesabın YouTube’a bağlı olması ve üzerinde kamuoyuna açık bir görüntü bulunması durumunda, Google’ın bu hesabı hareketsiz olmasına karşın silmeyeceği manasına geliyor. Fakat, şirket bu politikayı gelecekte güncelleyebilir.