Nokia, Apple'a meydan okudu! Bakalım kim daha çevreci!

Nokia, Apple’a meydan okudu! Bakalım kim daha çevreci!

Nokia, etraf dostu ambalaj tasarımı konusunda büyük bir adım atarak, eserlerini daha sürdürülebilir bir biçimde paketlemeye başladı. Bu yenilik, Nokia’nın genel çevresel taahhüdüyle uyumlu ve ekolojik ayak izini azaltma yolunda değerli bir adım. Nokia’nın bu gayreti, paketleme boyutunu yüzde 60 oranında ve yükünü yüzde 44 oranında azaltarak dikkat çekiyor. Bu azalma, daha az materyal kullanımı manasına geliyor ve tıpkı vakitte lojistik ve depolama açısından daha verimli hale gelerek, taşıma ve depolama ile alakalı karbon emisyonlarını azaltıyor.

Nokia, ambalajlarında biyolojik olarak parçalanabilen gereçler kullanarak etraf dostu bir yaklaşım benimsiyor. Köpük, plastik, ağartıcılar, zehirler ve kimyasallar üzere biyolojik olarak parçalanmayan unsurları kaldırdılar. Yeni ambalajlar büsbütün geri dönüştürülebilir karton bileşenlerden yapılıyor ve Orman İdare Kurulu (FSC) standartlarını karşılıyor.

Nokia, Apple’a meydan okudu! Bakalım kim daha çevreci!

Bu malzemeler etrafa duyarlı olmalarının yanı sıra, eser güvenliğini taşıma sırasında sağlamak için düşmeye karşı güçlü bir yastıklama özelliğine de sahip. Nokia, yüzde 100 geri dönüştürülmüş lif tabanlı tahliller kullanıyor.

Yenilenmiş ambalaj, tüketicilerin tekrar kullanmalarını yahut geri dönüştürmelerini teşvik ederek, çoklu kullanıma uygun formda tasarlanmıştır. Böylelikle çöp alanlarındaki atıkları azaltıyorlar. Biyolojik olarak parçalanabilen gereçleri tercih ederek, Nokia yakma ile bağlantılı karbon dioksit emisyonları ve deniz kirliliği sıkıntılarıyla etkin bir biçimde gayret ediyor. Pratikte, Nokia, Deutsche Telekom’a bu yeni ambalajda gigabit suratında G.fast erişim düğümleri göndererek başladı ve bu, CO2 emisyonlarını yüzde 60 oranında azaltması bekleniyor.