Nissan'ın Juke, Qashqai ve Leaf modelleri 'Hyper' dizaynla elektriklenecek

Nissan’ın Juke, Qashqai ve Leaf modelleri ‘Hyper’ dizaynla elektriklenecek

Nissan, araç yelpazesini elektriklendirmeye yönelik değerli bir adım atıyor. Bu süreç, tanınan modelleri Juke ve Qashqai’nin yanı sıra Leaf’in yeni kuşağının güncellenmesine odaklanıyor. Bu dönüşüm, Nissan’ın elektrikli araç (EV) üretiminin değerli bir merkezi olan İngiltere’deki Sunderland tesisinde gerçekleşiyor. Bu planın dikkat çeken yanı, projeye yaklaşık 3 milyar pound (yaklaşık 3.75 milyar dolar) yatırım yapılması ve Nissan’ın elektrikli hareketliliğe olan bağlılığının altını çizmesi.

Bu gelişmenin eşsiz bir tarafı, Nissan’ın ‘Hyper’ serisi konsept araçlarından ilham alması. Japonya Mobilite Fuarı’nda sergilenen bu konseptler, yeni elektrikli Juke ve Qashqai modellerinin dizaynını şekillendirmeye hazırlanıyor. Hyper Urban Konsept, Qashqai EV’yi; Hyper Punk Konsept ise Juke EV’nin dizaynını yönlendirecek. Bu yaklaşım, ileri seviye tasarımı pratik EV teknolojisiyle birleştirmeyi simgeliyor.

Nissan’ın Juke, Qashqai ve Leaf modelleri ‘Hyper’ dizaynla elektriklenecek

Yatırım, tıpkı vakitte Sunderland tesisindeki üretim kapasitesini ve altyapısını da artıracak. Bu, Envision AESC ile iş birliği içinde üç pil gigafabrikasının kurulmasını içeriyor ve EV ekosisteminde sürdürülebilir ve verimli pil üretiminin değerini vurguluyor.

Nissan’ın planının bir başka kıymetli tarafı ise yenilenebilir güce olan bağlılığı. EV36Zero Mikroşebeke, bu EV’lerin ve pillerinin üretimi için %100 yenilenebilir elektrik sağlayacak, Nissan’ın etraf dostu üretim süreçlerine olan adanmışlığını sergileyecek.