Nintendo Switch 2'yi bekleyenlere makûs haber

Nintendo Switch 2’yi bekleyenlere makûs haber

Nintendo Switch 2 için geri sayım başladı. Şirket, uzun müddettir üzerinde çalıştığı el konsolunda şiddetli bir misyonla karşı karşıya. Bu sefer yalnızca PlayStation ve Xbox ile rekabet etmekle kalmayıp, tıpkı vakitte Steam Deck üzere alternatif rakiplerle de çaba etmek zorunda. Oyunlarda ve oyuncular ortasında performans beklentileri hayli yüksek. Ancak, yakın vakitte ortaya çıkan bir sızıntı, Japon oyun geliştiricisinin bu durum hakkında çok da kaygılı olmadığını gösteriyor. Sızıntıya nazaran, Switch 2, DLSS çalıştıracak özel donanıma sahip olmayabilir. İşte detaylar…

Nintendo Switch 2 hakkında şimdi çok fazla bilgimiz yok. Lakin bildiğimiz bir şey var ki, bu el konsolu, mevcut el aygıtlarında bulunan Nvidia Tegra X1 ve X1+’dan değerli ölçüde daha âlâ performans gösteren T239 yonga setini içerecek. Nvidia teknolojilerinin kullanımı bu noktada kritik, zira problem yalnızca grafiklerle hudutlu değil. Konsolun ömrünü uzatmayı hedefleyen Nintendo, DLSS üzere yapay zeka teknolojilerinden yararlanmak istiyor.

Nintendo Switch 2’yi bekleyenlere makûs haber

Ancak, ortaya çıkan bilgilere nazaran şirket, DLSS performansını direkt etkileyen DLA (Deep Learning Accelerator) üzerinde para harcamaktan kaçınıyor. DLA yahut Derin Öğrenme Hızlandırıcı, GPU’ların derin öğrenme vazifelerini daha verimli bir formda gerçekleştirmesine yardımcı olan özelleşmiş bir işlemcidir. DLSS’in performansını artırmak için bilhassa değerlidir. DLSS, oyun manzarasını daha düşük bir çözünürlükte oluşturur ve akabinde DLA’yı kullanarak manzarayı daha yüksek bir çözünürlükte yine oluşturur.

Bu, oyunların daha yüksek çözünürlüklerde ve daha yüksek kare suratlarıyla görüntülenmesini sağlar. Özetle, DLA, DLSS’i daha verimli ve güçlü bir teknolojiye dönüştürür, daha güzel manzara kalitesi sunar. Ne yazık ki, şirketin kullanmayı planladığı argüman edilen T234 çipi bu teknolojiyi desteklemiyor. Bu direkt, el aygıtının 4K 60 FPS oyun tecrübesi sunamayacağını gösteriyor. Tezler doğruysa, DLA olmadan Nintendo Switch 2, oyunları en fazla 1080p yahut 1440p çözünürlükte çalıştırmakla hudutlu kalacak.

Şu anda bu bahiste daha fazla bilgiye sahip değiliz. Tahminen de yapabileceğimiz tek şey, yeni sızıntıları ve 2024’ün birinci çeyreğinde tanıtılması beklenen konsolu beklemek.