NVIDIA'nın AI başarısı finansal sonuçlara yansıdı

NVIDIA’nın AI başarısı finansal sonuçlara yansıdı

2023 yılı, yapay zeka teknolojisinin her alanda kendini gösterdiği bir periyot oldu. Bu teknoloji, ansızın hayatımızın her alanında ve kullandığımız her serviste karşımıza çıktı. NVIDIA ise bu durumdan en çok faydalanan şirketlerden biri oldu. Şirketin 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal raporlarına nazaran, NVIDIA son üç ayda gelirlerini %206 artırarak 18.12 milyar dolara ulaştı. Birebir devirde, şirketin karı da %588 oranında arttı. İşte detaylar…

NVIDIA, birçok kişi tarafından yalnızca bir grafik kartı üreticisi olarak algılanıyor olabilir, fakat gerçek çok daha farklı. Şirketin eser yelpazesi, ChatGPT üzere yapay zeka teknolojilerini güçlendiren H100 üzere çiplerden bilgi merkezi ekipmanlarına kadar uzanıyor. 2023’teki yapay zeka çılgınlığı sayesinde, bu eserler her zamankinden daha tanınan hale geldi. Bu talep, şirketin finansal tablolarında da kendini gösterdi.

NVIDIA’nın AI başarısı finansal sonuçlara yansıdı

Raporlara nazaran, NVIDIA bu çeyrekte farklı alanlarda faaliyet gösteren çeşitli yan kuruluşları aracılığıyla 18.12 milyar dolar gelir elde etti. Bu ölçünün yaklaşık 14.5 milyar doları, yapay zeka teknolojilerinin işletilmesini sağlayan donanım satışlarından geldi. Evvelki çeyreğe kıyasla elde edilen 18.2 milyar dolar, %206 daha fazla bir yarar manasına geliyor.

Peki, 18.2 milyar dolarlık gelir elde eden bir şirket için karlı bir sayı ne olmalı? NVIDIA’nın bu soruya verdiği yanıt etkileyici. Şirket, 10 milyar dolarlık bir net kar elde etti. Ölçeklendirdiğimizde, geçen yılın tıpkı periyodunda bu ölçü 1.4 milyar dolardı, bu da %588’lik muazzam bir büyümeyi işaret ediyor.

NVIDIA’nın bu çeyrekteki gayesi 20 milyar dolarlık bir gelir elde etmekti, lakin şirketin amaçlarına ulaşmak için Çin, Suudi Arabistan ve BAE üzere ülkelerde uygulanan ambargolar nedeniyle biraz daha uğraş sarf etmesi gerekiyor.