NASA coştu! Artık de süpernova incelemesi için roket fırlatacak!

NASA coştu! Artık de süpernova incelemesi için roket fırlatacak!

Kuğu Döngüsü yahut Peçe Bulutsusu olarak bilinen devasa toz ve gaz bulutu olan amacı, tahminen 20.000 yıl evvel bir yıldızın patlayıcı vefatından sonra oluşturuldu ve hala genişlemeye devam ediyor.

NASA, görevi  New Mexico’daki White Sands Füze Menzilinden başlatmayı planlıyor. İntegral Alan Ultraviyole Spektroskopik Deneyi yahut INFUSE, Kuğu Döngüsünü sadece birkaç dakika gözlemleyecek ve 90.000-540.000 Fahrenheit dereceye kadar sıcak gazları aydınlatmak için uzak ultraviyole dalga boylarındaki ışığı yakalayacak. Dünya’ya paraşütle atlamadan evvel yaklaşık 150 mil yüksekliğe uçması bekleniyor.

NASA coştu! Artık de süpernova incelemesi için roket fırlatacak!

Kuğu Döngüsü yaklaşık 2.600 ışıkyılı uzaklıkta yer alıyor ve güneşimizin 20 katı büyüklüğünde olduğu düşünülen bir yıldızın çökmesiyle oluştu. Olayın sonrası hala devam ettiğinden ve bulut şu anda saatte 930.000 mil süratle genişlediğinden, süpernovaların yeni yıldız sistemlerinin oluşumunu nasıl etkilediğini incelemek için yeterli bir aday. INFUSE misyonunun baş araştırmacısı Brian Fleming, “Kuğu Döngüsünü yaratana misal süpernovaların galaksilerin oluşumu üzerinde büyük tesiri var” dedi.

Fleming, “INFUSE, patlama dalgası galaksinin etrafında yüzen soğuk gaz ceplerine çarptığında yayılan ışığı yakalayarak süpernovanın Samanyolu’na nasıl güç aktardığını gözlemleyecek” dedi. INFUSE yere geri döndüğünde ve bilgileri toplandığında, takım onu düzeltmeyi ve sonunda tekrar başlatmayı planlıyor.