Microsoft'un yapay zeka dayanaklı Copilot'u Windows 10'a geliyor

Microsoft’un yapay zeka dayanaklı Copilot’u Windows 10’a geliyor

Windows 11 için yapay zeka asistanı, ağustos ayında beta olarak ve eylül ayında resmi olarak piyasaya sürülmüştü.

Bowden, Windows 10 Copilot‘un her iki işletim sisteminde de çalışan eklentiler içereceğini söylüyor. Editör, “Copilot’un Windows 10 ve Windows 11’deki tecrübe ve yeteneklerinin, işletim sisteminin her iki sürümündeki eklenti uyumluluğu da dahil olmak üzere, kabaca birebir olacak” dedi.

Windows 10 hala aylık yaklaşık bir milyar etkin aygıtta çalıştığından, bu atılım Copilot’un kullanıcı tabanına değerli sayılar katacak. Bu ortada, iki yıldan uzun bir müddet evvel piyasaya sürülen Windows 11’de aylık yaklaşık 400 milyon etkin aygıt bulunuyor.

Microsoft’un yapay zeka dayanaklı Copilot’u Windows 10’a geliyor

Bowden, bu hareketin birebir vakitte Microsoft’un geliştiricileri Copilot eklentileri yapmaya itmesine de yardımcı olacağını düşünüyor: “Microsoft ayrıyeten, Copilot’un 1,4 milyar aygıtta mevcut olduğunu söyleyebildiklerinde geliştiricilere Copilot için eklentiler oluşturmaları gerektiği fikrini daha kolay satacak.”

Bowden’ın raporu ayrıyeten Microsoft’un Windows 10’dan süratli bir biçimde geçme stratejisini yine gözden geçirdiğinden de bahsediyor. Şirketin daha evvel Windows 11’e özel olan “yeni özellikleri ve hizmetleri” eski işletim sistemine eklemeyi planladığı bildiriliyor. Windows 10 takviyesinin Ekim 2025’te sona ermesi planlanıyor fakat Bowden’ın kaynakları, şirketin bu dayanağı uzatma konusunda devam eden iç görüşmelerde bulunduğunu söylüyor.