ESA Zımnî Galaksi'nin birinci fotoğrafını yayınladı

ESA Zımnî Galaksi’nin birinci fotoğrafını yayınladı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), cihanın şimdiye kadarki en büyük 3 boyutlu haritasını oluşturmak için 10 milyar yıl geçmişe bakan bir uzay aracı olan Öklid uzay teleskopunun birinci manzaralarını yayınladı. Ayırt edici Atbaşı Bulutsusu’ndan Samanyolu’na çok benzeyen “gizli” sarmal galaksiye kadar, Öklid bize gökyüzünün devasa kısımlarında benekler oluşturan hem bilinen hem de daha evvel görülmemiş objelere dair şimdiye kadarki en net görünümü sunuyor.

Öklid “karanlık” kainatı araştırıyor ve karanlık gücün ve karanlık hususun kozmosun evrimini nasıl etkilediğine dair işaretler arıyor. Önümüzdeki altı yıl boyunca gökyüzünün üçte birini gözlemleyecek ve 1,2 metre genişliğindeki teleskopu, görünür dalga uzunluğu kamerası ve yakın kızılötesi kamera/spektrometresiyle milyarlarca galaksiyi inceleyecek. Öklid, Temmuz 2023’te fırlatıldı ve resmi bilim misyonu 2024’ün başlarında başlayacak olsa da, erken gözlemleriyle bilim adamlarını şimdiden şaşkına çeviriyor.

ESA Kapalı Galaksi’nin birinci fotoğrafını yayınladı

Öklid’in 240 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan Kahraman Kümesi’ne ait müşahedesi şimdiye kadarki en detaylı müşahede olup, ESA’ya nazaran sadece kümenin içindeki 1.000 gökadayı değil, daha uzakta bulunan yaklaşık 100.000 gökadayı da gösteriyor. Uzay teleskobu tıpkı vakitte IC 342 olarak isimlendirilen Samanyolu gibisi sarmal galaksiyi yahut bizim galaksimizin gerisinde yer aldığı ve olağanda açıkça görülmesi sıkıntı olduğu için bu biçimde isimlendirilen “Gizli Galaksi”yi de görüntüledi.

Öklid, gökyüzünün büyük kısımlarını gözlemleyebiliyor ve ESA’ya nazaran, global kümeler üzere makul objeleri tek bir çekimde bütünüyle görüntüleyebilen, çalışır durumdaki tek teleskop.

Uzay aracı, oburlarının gözlemleyemeyeceği kadar sönük olan objeleri görebiliyor. Örneğin Orion takımyıldızındaki bir yıldız doğum yeri olan ünlü Atbaşı Bulutsusu’nun detaylı müşahedesi, daha evvel fark edilmeyen genç yıldızları ve gezegenleri ortaya çıkarabilir.