Cruise devayı işten çıkarmalarda buldu

Cruise devayı işten çıkarmalarda buldu

Forbes’un haberine nazaran şirketin CEO’su Kyle Vogt, bu hafta başında yapılan genel toplantıda işçiye bu kararı anlattı. Vogt, Cruise’un kimin yahut kaç kişinin işini kaybedeceğine şimdi karar vermediğini fakat önümüzdeki üç hafta içinde daha fazla detay vereceğine kelam verdiğini söyledi. Forbes, şirketin ayrıyeten dahili “dinleme oturumları” düzenleyecek ve Cruise araçlarının dahil olduğu çarpışmaları ayrıntılandıran web siteleri oluşturmayı araştıracağını söyledi.

Bu haber, bir Cruise robotaksinin San Francisco’daki bir yayayı durmadan evvel 20 metreden fazla sürüklediği kazanın akabinde geldi. Bu olay Kaliforniya DMV’sinin Cruise’un eyaletteki işletme müsaadesini iptal etmesine neden olmuştu. DMV yaptığı açıklamada Cruise’un araçlarının “halkın kullanımı için inançlı olmadığını” ve Cruise’un otonom araçlarının güvenliğiyle ilgili bilgileri “yanlış beyan ettiğini” söyledi.

Cruise devayı işten çıkarmalarda buldu

Olaydan haftalar sonra San Francisco, Austin, Houston, Dallas, Miami ve Phoenix’te faaliyet gösteren Cruise, şoförsüz operasyonlarını büsbütün durdurdu. Bu hafta General Motors, Cruise’un 950 robotaksiden oluşan filosunun tamamını geri çağırdı.

Cruise’un dahili güvenlik dokümanlarına dayanan başka raporlar, otomobilin algoritmalarının çocukları tanımlamada sorun yaşadığını gösterdi; bu da Cruise çalışanlarının bildiği bir şeydi.

Çarşamba günü Cruise, son olaylara cevap veren bir blog yazısı yayınladı. Şirket, direkt Vogt’a rapor verecek bir Güvenlik Yöneticisi işe almayı düşündüğünü söyledi. Cruise ayrıyeten ekim olayına yönelik yansısını gözden geçirmek için üçüncü taraf bir hukuk firmasını da işe alacak.