Microsoft'tan üretimcilere AI müsaadesi geldi

Microsoft’tan üretimcilere AI müsaadesi geldi

Bu, Microsoft’un sahibi olduğu markanın “yaratıcılara diyalog, öykü ve misyon tasarımı konusunda yardımcı olabileceğini ve onları güçlendirebileceğini” söylediği çok yıllı bir işbirliği. Ortaklar bilhassa, insanların üretken yapay zeka sohbet robotlarına fikirlerini yazıp karşılığında detaylı komut belgeleri alabilmeleri üzere, istemleri detaylı komut belgelerine, diyalog ağaçlarına, vazifelere ve öbür oyun öğelerine dönüştürebilecek bir “Yapay Zeka tasarımı yardımcı pilotu” geliştirmeyi amaçlıyor. Ayrıyeten geliştiricilerin gerçek oyunlarına takabilecekleri ve oyuncuların ilerledikçe yeni kıssalar, vazifeler ve diyaloglar oluşturmalarına imkan tanıyan bir “AI karakter çalışma vakti motoru” üzerinde çalışacaklar.

Inworld’ün web sitesinde, teknolojisinin “farklı kişiliklere ve bağlamsal farkındalığa sahip, dünyanın içinde kalan karakterler yaratabileceği” belirtiliyor. Görünüşe nazaran geliştiricilere “büyük lisan modellerinin (LLM’ler) ötesine geçen AI NPC’ler için büsbütün entegre bir karakter motoru” sağlayabilir.

Microsoft’tan üretimcilere AI müsaadesi geldi

Geliştiriciler bu yeni araçlara karşı anlaşılır bir biçimde ihtiyatlı davranıyorlar. Yaratıcılar ortasında, şirketlerin çalışmalarını müsaadesiz olarak üretken yapay zekayı eğitmek için kullanması konusunda artan kaygılar var; hatta ortalarında John Grisham ve George R.R. Martin’in de bulunduğu bir küme muharrir, şirketi telif haklarını ihlal etmekle suçlayarak OpenAI’ye dava açtı. Ve elbette, geliştiricilerin maliyetleri azaltmak için müellifleri ve dizayncıları işten çıkarmaya karar verebilecekleri istikametinde daima mevcut bir kaygı var.

Ancak Xbox, bu araçların “geliştiricilerin vizyonlarını gerçekleştirmelerini, yeni şeyler denemelerini, günümüz oyun dünyasının hudutlarını zorlamalarını ve oynanışı, oyuncu temasını ve daha fazlasını geliştirmek için deneyler yapmalarını kolaylaştırabileceğine” inanıyor.