Meta yeni bir soruşturma riskiyle karşı karşıya

Meta yeni bir soruşturma riskiyle karşı karşıya

Şimdi, noyb isimli Avusturyalı bir saklılık kümesi, Meta’nın mali kasvet içindeki bir müşteri ismine yaptığı aksiyonlara karşı şikayette bulundu. Küme, abonelik fiyatının Facebook’un elde ettiği pahayla orantısız olduğunu, münasebetiyle abonelik için ödeme imkanı olmayan kullanıcılar için bunun aslında yanlış bir seçim olduğunu belirtti.

Noyb’un kurucusu AB’nin saklılık savunucusu Max Schrems, “AB nüfusunun %20’sinden fazlası halihazırda yoksulluk riski altında” diye yazdı. “Diğerleri üzere bizim davamızdaki şikayetçi için de ‘Öde ya da Tamam’ sistemi kirayı ödemek ya da mahremiyete sahip olmak manasına gelecektir.”

Meta yeni bir soruşturma riskiyle karşı karşıya

Meta’nın kendi verilerine atıfta bulunan noyb, şirketin Avrupa’da kullanıcı başına ortalama gelirinin 2022’nin 3. çeyreği ile 2023’ün 3. çeyreği ortasında 16,79 dolar yahut kullanıcı başına yaklaşık 62,88 avro olduğunu söyledi. Lakin, hem Instagram hem de Facebook’a sahip olmak için yılda en az 120 euro (akıllı telefondan kaydolursanız daha fazla) yahut 251,88 euroya kadar fiyat almayı planlıyor.

Noyb’a nazaran Meta’nın aksiyonlarının bir “domino etkisi” yaratması da mümkün. “TikTok’un halihazırda ABD dışında reklamsız bir aboneliği test ettiği bildiriliyor. Başka uygulama sağlayıcıları da yakın gelecekte bunu takip edebilir ve çevrimiçi saklılığı karşılanamaz hale getirebilir.” Birden fazla uygulamanın birebir yaklaşımı benimsemesi durumunda bilgi saklılığının “yalnızca zenginler için” geçerli olacağı da eklendi.