Londra'nın ünlü siyah taksileri Uber'in uygulamasında listelenecek

Londra’nın ünlü siyah taksileri Uber’in uygulamasında listelenecek

Hizmet 2024’ün başlarına kadar kullanıma sunulmayacak lakin Londra’daki kimi taksi sürücüleri şimdiden kayıt olmaya başladı. Uber, Londra’daki 15.000 taksi sürücüsünün tamamının “artık Uber seyahat yönlendirmelerine kaydolma fırsatına sahip olacağını” söyledi. Şirket yakın vakitte New York City, Paris, Roma ve Los Angeles’taki taksi filosu sahipleriyle, şoförlerini uygulamasında listelemek için mutabakatlar yaptı.

New York’un sarı taksilerinin yanı sıra, Londra’nın siyah taksileri de tartışmasız dünyanın en ikonik taksileri. Bu yalnızca Uber için sembolik bir zafer değil, birebir vakitte Uber’in maksatlarına karşı hala ihtiyatlı davranan taksi sahiplerinin inancını kazanmaya da yardımcı olabilir.

Londra’nın ünlü siyah taksileri Uber’in uygulamasında listelenecek

Aslında Uber’in taksicileri uygulamasına dahil etme teşebbüslerinden herkes mutlu değil. 10.000 sürücüyü temsil eden bir ticaret kümesi olan Lisanslı Taksi Sürücüleri Derneği (LTDA), şoförlerin uygulamaya akın edip etmeyeceği konusunda kuşkuları olduğunu açıkladı.

LTDA genel sekreteri Steve McNamara yaptığı açıklamada, “Temsil ettiğimiz Londra lisanslı taksi sürücülerinden yahut yolcularımızdan bu iştirake yönelik bir talep yok” dedi. “Bu tek taraflı duyuru öncesinde ne LTDA’ya ne de öteki taksi ticaret kümelerine danışılmadı. Yolcu güvenliğinden Londra’daki emekçi haklarına kadar her bahiste uygun belgelenmiş, zayıf sicili göz önüne alındığında üyelerimizin uygulamaya katılmayı düşüneceklerine bile inanmıyoruz.”

McNamara, şoförlerin halihazırda Gett, Taxiapp, FreeNow ve ComCab üzere çok sayıda uygulama aracılığıyla Londra’daki siyah taksiye binebileceklerini belirtti. “Londra’nın ikonik, dünyaca ünlü siyah taksi ticaretini Uber ile birebir hizaya getirerek lekelemekle hiçbir ilgimiz yok” diye ekledi.