X'ten ödeme alanlara makûs haber!

X’ten ödeme alanlara makûs haber!

Elon Musk, şirketin para kazanma programında “küçük bir değişiklik” yaptığını ve topluluk notları aracılığıyla doğruluğu denetim edilen tweet’lerin artık X’in gelir paylaşımı programı kapsamında ödeme almaya uygun olmayacağını söyledi.

Güncelleme, yüksek profilli hesapların viral yanlış bilgi yaymasına yönelik teşvikleri ortadan kaldırma teşebbüsü üzere görünüyor. Musk, “Amaç, sansasyonellik yerine doğruluk teşvikini en üst seviyeye çıkarmak” dedi. X ayrıyeten yakın vakitte topluluk notlarına katkıda bulunanlardan, kaynak denetimlerinde kaynak göstermelerini talep etmeye başladı.

En son değişiklik, araştırmacıların, teyitçilerin ve gazetecilerin, İsrail ve Gazze’de devam eden çatışmanın ortasında X üzerinde yayılan viral yanlış bilgi ölçüsüne ait alarm vermelerinin akabinde geldi. Avrupa Birliği yetkilileri, şirketin savaşla ilgili yanlış bilgileri ele almasıyla ilgili soruşturma başlattı.

X’ten ödeme alanlara berbat haber!

Musk’un bir yıl evvel Twitter’ı devralmasının akabinde şirket, son dakika haberleriyle ilgili saygın tweet’leri düzenlemekten ve tanıtmaktan sorumlu grupları işten çıkardı ve uygulamadaki yanlış bilgileri bildirmeye yönelik araçları kaldırdı. Bunun yerine şirket, kitle kaynaklı bilgi denetim aracı olan topluluk notlarını kullanmaya başladı

BBC araştırmacısı Shayan Sardarizadeh’in işaret ettiği üzere, topluluk notları içeren tweet’lerin ödeme için uygun olmaması tarafındaki değişiklik, tweet’leri ekseriyetle “topluluk tarafından not edilen” bir dizi yüksek profilli hesap tarafından eleştirildi.