Meta, reklam denetimlerinde yapay zekayı kullanacak

Meta, reklam denetimlerinde yapay zekayı kullanacak

Meta, reklamverenlerin, gerçek bir kişinin rastgele bir şeyi söylemesini sağlayacak formda değiştirilmiş, fotogerçekçi görseller yahut görüntüler (ya da gerçekçi sese sahip ses) içeren bir toplumsal bahis, seçim yahut siyasi reklam göndermeleri halinde bunu reklam akışında açıklamaları gerekeceğini açıkladı.

Ayrıca, var olmayan gerçekçi görünümlü bir kişinin, gerçekleşmemiş gerçekçi görünen bir olayın yahut sahiden meydana gelen gerçek bir olayın değiştirilmiş bir imgesinin yer aldığı bir reklam mı gönderdiklerini de Meta’ya bildirmeleri gerekecek. Gerçekleştiği argüman edilen bir olayın uydurma bir imajını, görüntüsünü yahut ses kaydını gönderirlerse (örneğin yapay zeka imaj oluşturucularının yardımıyla oluşturdukları bir şey), Meta’yı da bilgilendirmeleri gerekir.

Meta, reklam denetimlerinde yapay zekayı kullanacak

Reklamverenlerin, reklamlarının sadece boyutunun ayarlandığını, kırpıldığını, renginin düzeltildiğini ve keskinleştirilip netleştirilmediğini açıklamalarına gerek olmayacak.

Halihazırda kimi reklamverenlerin yeni kurala karşıt davranmasını bekleyen Meta, gönderimlerini dijital olarak değiştirdiklerini taammüden açıklamadıklarını tespit ederse reklamları reddedeceği konusunda uyarıyor. Ayrıyeten, kurala karşı tekrarlanan taarruzların “cezalarla sonuçlanabileceği” belirtiyor. Reklamverenlerin geçmesi gereken yetkilendirme süreci ve sistemle oynamalarını önlemek için uygulanan güvenlik tedbirleri hakkında şimdi detaylı bilgi verilmedi lakin gelecekte daha fazla detay paylaşılacağına kelam verildi.