Apple'a iMessage baskısı artıyor

Apple’a iMessage baskısı artıyor

Ancak Financial Times’a nazaran Google (suçlamanın fiili lideri) ve öbür taşınabilir operatörler artık Avrupa Birliği’nin Dijital Pazar Maddesi’nden (DMA) yararlanıyor. 2024’te yürürlüğe girecek yasa, “bekçilerin” kendi sistemlerini tercih etmemesini yahut üçüncü tarafların kendi sistemleri içinde birlikte çalışmasını sınırlamamasını gerektiriyor.

Avrupa Komitesi, iMessage’ın mevcut işleyişinin DMA’yı ihlal edip etmediğini araştıracak. Apple, “diğer iletileşme hizmetlerine nazaran küçük ölçekli” olduğunu ve gerekli kullanımın (veya bunu yapmanın maliyetinin) olmayışının onu maddelere karşıt hale getirdiğini savunuyor. Lakin Google, Vodafone ve Orange üzere şirketlerin yöneticilerinden gelen bir mektupta, bunun “zenginleştirilmiş” iletileşme olarak nitelendirilmesi gerektiği ve sadece Apple kullanıcılarına sunulduğu belirtiliyor.

Apple’a iMessage baskısı artıyor

Apple’ın iMessage’ı, başka Apple aygıtlarıyla bağlantı kurduğunuz (ve bir Apple kullanıcısı olduğunuz durumda) pek de büyük bir cazibe merkezi değil. iMessage’daki sohbetler, siz karışıma bir Android kullanıcısı ekleyene kadar mavi kalıyor ve sonra apansızın yeşile dönüyor. Ayrıca teknoloji tarafında, Android kullanıcıları iMessage’ı kullandıklarında daha düşük kaliteli fotoğraf ve görüntüler alıyor.

Apple’a karşı uğraş başarılı olursa, iMessage’da yapılacak değişiklikler Avrupa Komitesi’nin zarurî kıldığı son değişiklik olacak. Apple’ın yeni iPhone 15’i, AB’de satılan tüm yeni taşınabilir aygıtların 2024 yılı sonuna kadar bir USB-C ilişki noktasına sahip olmasını zarurî kılan bir yasanın akabinde değiştirilmişti.