Google Drive meselesini çözmeye odaklanıyor

Google Drive meselesini çözmeye odaklanıyor

9to5Google’ın haberine nazaran Google, sorunun Masaüstü için Drive uygulamasından kaynaklandığını belirterek sorunu kabul etti.

Sorun açıkçası hayli tasa verici. Google’ın takviye forumlarındaki bir kullanıcı, nizamlı olarak güncelledikleri bir sarfiyat e-tablosunun neredeyse son beş yıla ilişkin tüm bilgileri kaybettiğini ve sürüm geçmişinin en son sürümü Ocak 2019 olarak gösterdiğini söyledi. “Bunda tüm değerli bilgiler olduğu için hakikaten çok kızgınım. Elimde rastgele bir öbür kopya da yok. Bu bilginin ne kıymetine olursa olsun geri alınmasını istiyorum.” Başka bir yorumda ise şoförün Mayıs 2023’e geri döndüğü, sonraki tüm bilgilerin kaybolduğu ve oburlarının de emsal sıkıntılar bildirdiği belirtildi.

Dün yayınlanan bir gönderide Google, “Masaüstü için Drive kullanıcılarının hudutlu bir kısmını etkileyen bir meseleye ait raporları araştırıyoruz ve daha fazla güncellemeyle döneceğiz” dedi.

Google Drive meselesini çözmeye odaklanıyor

Sorunun Masaüstü için Drive v84.0.0.084.0.4.09’u etkilediği belirtildi. Kullanıcılara, Masaüstü için Drive’da “hesabın ilişkisini kes” seçeneğini tıklamamaları ve burada detaylı olarak açıklandığı üzere DriveFS isimli belli bir uygulama klasörünü silmemeleri yahut taşımamaları tavsiye edildi. Sabit sürücünüzde yer varsa, uygulama bilgi klasörünün bir kopyasını almanız da öneriliyor.

Google, silinen dosyaları kurtarmak (veya en azından denetim etmek) için çeşitli yollar sunuyor. Buna artık 30 gün sonra otomatik olarak boşaltılan çöp kutusunun denetimi de dahil. Silinen yahut taşınan belgeleri ilgili tarihle birlikte gösteren aktiflik panelini denetim etmek de uygun bir fikir. Fakat Google’ın dayanak forumu kullanıcılarına nazaran, bu son sayı için aktiflik panelinde evrakların kaybolduğu görünmüyor.