Lenovo ve Asus ortasındaki patent savaşı kızışıyor

Lenovo ve Asus ortasındaki patent savaşı kızışıyor

Teknoloji sanayisinin temel taşlarından biri olan patent davaları, günümüzde çabucak hemen her teknoloji şirketinin karşılaştığı bir durum haline geldi. Bu mevzudaki en son örneklerden biri, Lenovo ile Asus ortasında yaşanan hukuksal bir ihtilaf. Çinli teknoloji devi Lenovo, Tayvanlı rakibi Asus’a patent ihlali nedeniyle dava açtı. Mahkemeye sunulan dokümanlar ortasında, çeşitli eserlerdeki yazılım, donanım ve temas ile ilgili argümanlar yer alıyor. İşte detaylar…

Lenovo, Asus’un müsaadesiz olarak kendisine ilişkin patentli teknolojileri kullandığını sav ediyor. Bu teknolojiler ortasında bilgi iletim adımlarını azaltan bir sistem, kablosuz wake-on LAN güç idaresi tekniği, iki parmakla çapraz kaydırma özelliği ve bir dizüstü bilgisayarın tablete dönüşmesini sağlayan bir menteşe tasarımı bulunuyor.

Lenovo, bu tezlerle ilgili olarak Asus’a karşı Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde dava açtı. Lenovo, kaybettiği karlar için tazminat talep ediyor ve Asus’un patentli teknolojilerini daha fazla kullanmasını engellemek için bir yasak talep ediyor. Ayrıca, Lenovo, ABD Memleketler arası Ticaret Komitesi’nden (ITC), patentlerini ihlal eden Asus eserlerinin ABD’ye ithalatını yasaklayan sonlu bir dışlama buyruğu çıkarmasını talep etti.

Lenovo ve Asus ortasındaki patent savaşı kızışıyor

Asus şimdi Lenovo’nun davasına cevap vermedi, fakat Lenovo, ihtilafı çözmek için Asus ile karşılıklı lisans mutabakatı yapmaya istekli olduğunu belirtti. Lakin Asus, bu teklifi şu ana kadar reddetti. Bu hukuksal gayretin sonucu her iki şirket için de değerli sonuçlar doğuracak. Şayet Lenovo kazanırsa, Asus ya tartışmalı teknolojileri kullanmayı bırakmak zorunda kalacak ya da kullanımları için Lenovo’ya telif ödemek zorunda kalacak. Bu, Asus’un prestijine ve pazar pozisyonuna ziyan verebilir.

Diğer yandan, şayet Asus kazanırsa, teknolojileri kısıtlama olmaksızın kullanmaya devam edebilecek. Ne yazık ki, bu hukuk çabasının galibini görmek için beklemekten diğer dermanımız yok.