Global akıllı telefon pazarı iki yılın akabinde canlanıyor

Global akıllı telefon pazarı iki yılın akabinde canlanıyor

Dünya genelinde ekonomik kriz ve enflasyon, teknoloji şirketlerini, bilhassa de akıllı telefon üreticilerini olumsuz etkiliyor. Beşerler, “gereksiz” olarak gördükleri eserlere para harcamaktan çekiniyor ve teknolojinin süratle ilerlemesi de bu durumu etkiliyor. Günümüzde orta ve giriş seviyesi telefonlar bile günlük kullanım için ziyadesiyle kâfi. Sonuç olarak, beşerler bir değişikliğe gereksinim duymuyor ve bu durum yeni bir sorun değil.

Üreticiler, geçtiğimiz iki yılda istedikleri düzeylere ulaşmakta zorlandı ya da ulaşamadı. Counterpoint tarafından yayınlanan bir araştırma, global akıllı telefon pazarında bir değişim olduğunu ortaya koyuyor. Buna nazaran, Ekim 2023’teki global akıllı telefon satışları, Haziran 2021’den bu yana birinci defa yıllık bazda büyüme gösterdi. İşte detaylar…

Küresel akıllı telefon pazarı nihayet 27 ay süren düşüş trendini kırdı. Kesim, bir evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla %5 büyüyerek, Haziran 2021’den bu yana birinci sefer olumlu bir tablo sundu. Büyümenin kaynağı, Orta Doğu ve Afrika (ODA) oldu ve bunu yakından Çin ve Hindistan izledi.

Küresel akıllı telefon pazarı iki yılın akabinde canlanıyor

Özellikle Çin’de, Huawei Mate 60 serisinin piyasaya sürülmesinin akabinde akıllı telefonlara olan ilgi değerli ölçüde arttı. Üstelik iPhone 15 serisinin eklenmesiyle yükseliş kaçınılmaz oldu. Bu durum, bir vakitler Apple ve Huawei ortasındaki rekabetin ağır olduğu günleri hatırlattı.

Dahası, bu yalnızca bir başlangıç. Uzmanlar, 2023’ün son çeyreğinde global akıllı telefon pazarında büyüme öngörüyor. Bu, ekonomik krizin telefon üreticileri üzerindeki tesirinin en azından azaldığını gösterebilir. Bildiğiniz üzere, Covid-19 pandemisi teknoloji şirketleri için bir altın çağdı.

Tüm dünya daima alışveriş yaptığı bir devirde, herkes satış, gelir ve kar marjlarında rekorlar kırdı. Bu günler büsbütün geride kalmış üzere görünürken, bu canlanma Samsung, Apple, Xiaomi, Huawei ve daha birçok akıllı telefon üreticisini heyecanlandırdı.