İşte dünyanın en süratli interneti!

İşte dünyanın en süratli interneti!

Çin, sanayi varsayımlarını iki yıl öne çekerek dünyanın birinci yeni jenerasyon internet hizmetini başlattı. Bu yeni omurga ağı, büyük kentleri bağlayan kritik bir data yoludur ve 1.2 terabit/saniye suratında etkileyici bir bilgi iletim suratına sahip. Bu sürat, birden fazla mevcut büyük internet rotasından on kat daha süratli olup, global internet açısından kıymetli bir sıçrama niteliği taşıyor.

Yüksek suratlar, kapsamlı optik fiber kablolar kullanılarak sağlandı 3,000 kilometreden fazla bir arayı kapsayan ağ, Pekin, Wuhan ve Guangzhou’yu geniş bir optik fiber kablo sistemiyle bağlıyor. Resmi olarak Temmuz ayından bu yana faaliyette olan ağın güvenilirliği ve verimliliği kapsamlı testlerle kanıtlandı. Bu çığır açan muvaffakiyet, Tsinghua Üniversitesi, China Mobile, Huawei Technologies ve Cernet Corporation’ın ortak uğraşları sonucu elde edildi.

İşte dünyanın en süratli interneti!

Çoğu global internet omurga ağları şu anda saniyede yaklaşık 100 gigabit suratında çalışırken, Çin’in yeni ağı bu standartı ezip geçiyor, hatta ABD’nin yakın vakitte 400 gigabit/saniye sürate çıkan Internet2’sinden bile önde. Pekin-Wuhan-Guangzhou ilişkisi, on yılda oluşturulan ve Çin Eğitim ve Araştırma Ağı (Cernet)’nin gelişmiş bir iterasyonu olan argümanlı Gelecek İnternet Teknolojisi Altyapısı (FITI) projesinin bir kesimidir.

FITI projesi, Çin Mühendislik Akademisi’nden Wu Jianping’in liderliğinde, yalnızca muhteşem süratli bir çizgi yaratmayı değil, tıpkı vakitte gelecekte daha da süratli bir internet için temel oluşturmayı amaçlıyor. Huawei Technologies’in Lider Yardımcısı Wang Lei, ağın harikulâde kapasitesine dikkat çekerek, yalnızca bir saniyede 150 yüksek çözünürlüklü sinema kadar bilgi aktarabileceğini belirtti.

Bu yeni ağ, Tsinghua Üniversitesi’nden Xu Mingwei tarafından açıklandığı üzere, birebir ölçüde bilgiyi taşıyacak birden fazla sistemli sınırın yerine geçen üstün süratli bir tren çizgisine benzetiliyor. Bu benzetme, yeni sistemin verimliliğini ve maliyet aktifliğini vurguluyor ve kıymetli ölçüde daha yüksek bir data yükünü yönetirken daha kolay yönetilebilir olmasını sağlıyor.