iPhone 17 Pro Max'te 48MP telefoto lens olacağı sav ediliyor

iPhone 17 Pro Max’te 48MP telefoto lens olacağı sav ediliyor

Teknoloji dünyasında dedikodular hiçbir vakit durmuyor ve en son sızıntılar, iPhone 17 Pro modelinde beklenen bir 48MP telefoto kameranın bulunacağını işaret ediyor. Bu bilgi, Apple’ın tedarik zinciriyle ilgili derinlemesine tahlilleriyle tanınan analist Jeff Pu’dan geliyor. Pu, bu bilgiyi Apple’ın değerli tedarikçilerinden Largan Precision’a dair bir araştırma notunda paylaştı.

iPhone 15 Pro Max‘ın Antutu Benchmark skoru da açıklandı. Jeff Pu, bu yeniliğin Apple’ın Vision Pro başlığıyla entegre bir formda çalışarak sanal gerçeklik tecrübelerini optimize edeceğini öne sürüyor. Fakat lensin ayrıntıları ve Vision Pro ile olan ilişkisi konusunda daha fazla bilgi vermiyor.

Mevcut iPhone 15 Pro modelleri 48MP ana, 12MP ultra geniş ve 12MP telefoto lenslere sahip. iOS 17.2 güncellemesiyle bu aygıtlar, Vision Pro’da oynatılabilecek 3D derinlik içeren mekansal görüntü kaydetme yeteneği kazandı. Telefon yan çevrildiğinde, ana ve ultra geniş lensler birlikte daha fazla derinlik yakalayarak mekansal görüntüleri daha etkileyici kılıyor.

iPhone 17 Pro Max’te 48MP telefoto lens olacağı sav ediliyor

Bu son dedikodu, iPhone 16 Pro modellerinde 48MP ultra geniş lens olacağına dair evvelki raporları destekliyor. Şayet bu gerçekleşirse, iPhone 17 Pro Max, tamamı 48MP lenslerden oluşan art kamera sistemine sahip birinci iPhone olacak.

Daha yüksek megapiksel sayısı, daha ayrıntılı fotoğraflar çekmeyi, kesme, yakınlaştırma ve büyük formatlı baskılar yapmayı mümkün kılacak. Lakin iPhone 17 Pro‘nun piyasaya sürülmesine hala yaklaşık iki yıl var (Eylül 2025) ve Apple’ın planları geliştirme süreci boyunca değişebilir. O vakte kadar gelecek sızıntıları takip etmeye devam edeceğiz.

Diğer bir haberde, iPhone 16‘nın erken devir taslak görselleri internete sızdı. Bu görseller, iPhone 16’nın iPhone 12‘de görülen dikey olarak sıralanmış kamera tertibini koruyabileceğine işaret ediyor.