Google, dünya çapındaki gençlere Bard AI sohbet robotuna erişim sağlıyor

Google, dünya çapındaki gençlere Bard AI sohbet robotuna erişim sağlıyor

Şirket artık dünyanın birçok ülkesindeki gençlere, lisanları İngilizce olarak ayarlandığı ve kendi Google hesaplarını yönetebilmeleri için gereken en az yaşı karşıladıkları sürece Bard AI sohbet robotuna erişim imkanı sağlayacak. En az yaş ihtiyacının ülkeler ortasında farklılık gösterdiğini lakin 13 ila 16 yaş ortası olduğunu unutmayın.

Google, gençlerin Bard’dan sınıf lideri konuşmasının nasıl yazılacağı, hangi üniversitelere başvuracaklarına dair teklifler ve bilim fuarı proje fikirleri bulma konusunda yardım isteyebileceklerini söylüyor. Öbür bir deyişle, o yaşlardaki çocuklar Google’a ne soruyorsa onları sorabilecekler. Şirket birebir vakitte bir matematik öğrenme tecrübesi de ekliyor; böylelikle genç kullanıcılar bir matematik sorusu yazabilir yahut fotoğrafını yükleyebilir ve chatbot onlara tahlili adım adım gösterebilir.

Google, dünya çapındaki gençlere Bard AI sohbet robotuna erişim sağlıyor

Google, Arama Üretken Tecrübesi (SGE) reşit olmayanlara açtığında olduğu üzere, “uygun önlemleri” uygulamaya koyduğunu söylüyor. Şirket, Bard’ı genç kullanıcılara yönelik uygunsuz içeriği tanıması konusunda eğitti; böylelikle yasa dışı yahut yaşa uygun olmayan cevaplar gösterilmeyecek.

Buna ek olarak Bard, genç bir kullanıcı gerçeğe dayalı birinci sorusunu sorduğunda çift denetim karşılık özelliğini otomatik olarak çalıştıracak zira bu şahıslar yüksek lisans eğitimlerinde “halüsinasyon” ismi verilen yaygın bir olgunun farkında olmayabilirler. Üretken bir yapay zeka sohbet robotunun halüsinasyon görmesi, saçma ve yanlış karşılıklar vermesi manasına geliyor. Google, gelecekte tüm yeni Bard kullanıcıları için ikili denetim gerçekleştireceğini söylüyor. Gençler için, “bilgi okuryazarlığı ve eleştirel düşünme marifetlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için” birinci sorudan sonra bile çift denetimin kullanılmasını önermeye devam edecek.

Son olarak Google, bilhassa genç gençler için, aşağıda yer alan görüntünün onlara gösterilmesi de dahil olmak üzere bir iştirak süreci tasarladı: