Instagram'daki güvenlik açıkları bir defa daha mahkemeye taşınıyor!

Instagram’daki güvenlik açıkları bir defa daha mahkemeye taşınıyor!

Eski bir Facebook çalışanı ve Instagram danışmanı olan Arturo Bejar’ın 7 Kasım Salı günü Senato Yargı Komitesi duruşmasında tabir vermesi planlanıyor.

Instagram’ın güvenlik meseleleriyle ilgili dahili olarak alarm verme gayretlerini The Wall Street Journal’a aktaran Bejar, 2009 ile 2015 yılları ortasında bir Facebook çalışanıydı ve 2019’da Instagram’ın sıhhat grubuna tavsiyelerde bulunmak üzere şirkete geri döndü. The Journal’a yaptığı açıklamada, şirket içi araştırmaların, 16 yaşından küçük kullanıcıların %20’sinden fazlasının “başkalarının gönderilerini gördükten sonra kendilerini daha makûs hissettiğini” ve %13’ünün “son yedi gün içinde istenmeyen cinsel yaklaşımlar yaşadığını” gösterdiğini söyledi.

Bejar’ın açıklamaları, öbür bir eski Facebook çalışanı olan Frances Huagen’in, Instagram’ın gençlerin ruh sıhhati üzerindeki ziyanlı tesirlerine ait şirket içi araştırmaların yanı sıra şirket içindeki tartışmalı kararlarla ilgili öteki açıklamalarla öne çıkmasından iki yıl sonra geldi. Kısa bir müddet sonra Instagram, çocuklara özel bir uygulama üzerinde çalışmayı duraklattı ve düzinelerce eyalet, şirket hakkında soruşturma başlattı.

Instagram’daki güvenlik açıkları bir kere daha mahkemeye taşınıyor!

Geçen hafta 41 eyalet başsavcısı, Meta’ya en genç kullanıcılarının ruh sıhhatine ziyan veren “zararlı ve ruhsal açıdan manipülatif eser özellikleri” nedeniyle dava açtı. The Wall Street Journal’a nazaran Bejar, davalarıyla ilgili olarak devlet yetkililerine danıştı ve tecrübelerini Kongre önünde halka açık bir halde yayınlamaya hazırlanıyor.

Meta, The Wall Street Journal’a, Bejar’ın sıhhat araştırmasının ele alınmadığı istikametindeki savlarına katılmadığını ve şirketin Bejar ve grubunun çalışmaları sonucunda çeşitli güvenlik güncellemeleri sunduğunu söyledi.