YouTube yüzünden kullanıcılar reklam engelleyicilerini kaldırdı

YouTube yüzünden kullanıcılar reklam engelleyicilerini kaldırdı

Birçok reklam engelleme şirketi, YouTube’un web sitesinde reklam engelleyiciler aktifken görüntü izlemeye çalışan şahıslara ihtar göstermeye başlamasının akabinde binlerce kişinin eserlerini kaldırdığını söylüyor.

Şirketlerden biri olan AdGuard, Wired’a, 9 Ekim’den bu yana her gün 11.000’den fazla kişinin Chrome uzantısını kaldırdığını, buna karşılık YouTube’un değişikliği uygulamadan evvelki günde 6.000 kaldırma süreci yaptığını söyledi. Şirketin CTO’su Andrey Meshkov, Wired’a 18 Ekim’de 52.000 kişinin AdGuard’ı kaldırdığını söyledi. Fakat YouTube’un kısıtlamalarının etkilemediği AdGuard’ın fiyatlı sürümünün kurulumlarında artış görüldü.

Başka bir reklam engelleme şirketi olan Ghostery, günlük yükleme ve kaldırma sayısının üç ila beş katı kadar bir artışla karşılaşıldığından ekim ayında kullanımının sabit kaldığını söyledi. Bilhassa şirket, eseri neden kaldırdıklarına ait bir anketi tamamlayan kullanıcılarının %90’ından fazlasının, aracın artık YouTube’da çalışmaması nedeniyle bunu yaptıklarını söylediğini söyledi.

YouTube yüzünden kullanıcılar reklam engelleyicilerini kaldırdı

YouTube’un kısıtlamaları sırf web sitesine Chrome üzerinden dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan erişen şahısları etkilediğinden, birtakım kullanıcılar süreksiz tahlil olarak öteki tarayıcıları da kullanmayı denedi. Ghostery, Wired’a Microsoft’un Edge tarayıcı kurulumlarının ekim ayında eylül ayına nazaran %30 arttığını söyledi.

YouTube reklamları Google’ın genel gelirine giderek daha fazla katkıda bulunuyor. Şirket, bu yılın başından eylül ayına kadar platformda 22 milyar dolardan fazla reklam sattı. Lakin yayın platformu birebir vakitte daha fazla insanı reklamları ortadan kaldıran, insanların görüntü indirmesine, görüntüleri daha yüksek kalitede yayınlamasına ve YouTube Music’e erişmesine imkan tanıyan YouTube Premium için ödeme yapmaya da teşvik ediyor. Bu yılın başlarında şirket, YouTube Premium’un fiyatını ayda 2 ila 14 dolar ortasında artırdı.