IBM'den farklı Nazi kararı

IBM’den farklı Nazi kararı

Şirket, kar hedefi gütmeyen izleme kümesi Media Matters’ın, Nazi yanlısı memlerin ve Hitler’i tanıtan öteki gönderilerin yanında IBM ve başka birkaç teknoloji devinin reklamlarını bulduğunu bildirmesinin akabinde ağdaki tüm reklamları askıya aldığını açıkladı.

Şirket yaptığı açıklamada, “IBM’in nefret söylemi ve ayrımcılığa karşı sıfır toleransı var ve bu büsbütün kabul edilemez durumu araştırırken X’teki tüm reklamları derhal askıya aldık” dedi. Reklamları Media Matters tarafından da öne çıkarılan Comcast, Financial Times’a durumu araştırdığını söyledi.

X’ten bir yönetici Engadget’e, Media Matters tarafından tanımlanan gönderilerin “artık para kazanılamayacağını” ve kullanıcıların içeriği görüntülemek için bir ihtara tıklamasını gerektiren “hassas medya” etiketleriyle görüneceğini söyledi. “Bunun rastgele bir reklam için ülkü bir yerleşim olmadığını anlasak da” gönderinin sırf “yaklaşık 8.000 gösterim” elde ettiğini eklediler.

IBM’den enteresan Nazi kararı

IBM’in reklamları askıya alma kararından kaç kampanyanın etkilendiği muhakkak değil. Fakat öbür bir yüksek profilli şirketin süreksiz olarak da olsa platformdan çekilmesi, şirketin halihazırda hırpalanmış olan reklamcılık işine yeni bir darbe oldu.

CEO Linda Yaccarino, X ile ilgili bir gönderide, IBM yahut Media Matters’ın raporuna direkt atıfta bulunmasa da “herkesin ayrımcılığına son verilmesi gerektiğini” söyledi. “X ayrıca antisemitizm ve ayrımcılıkla uğraş gayretlerimiz konusunda da son derece açık konuştu” diye yazdı. “Dünyanın hiçbir yerinde buna yer yok; bu yakışıksız ve yanlış.”