Apple 2024'ten itibaren RCS takviyesi sunacak

Apple 2024’ten itibaren RCS takviyesi sunacak

Bu, Android aygıtlardan gelen iletilerin artık Apple’ın İletiler uygulamasında yeşil görünmeyeceği manasına gelmiyor. Bu, iPhone’lardan iOS olmayan aygıtlara gönderilen metinlerin daha yeni Varlıklı İrtibat Hizmetleri protokolünü destekleyeceği, yani eskimiş SMS (ve MMS) sisteminden geçmek zorunda kalmayacakları manasına geliyor.

Bu takviye “Apple kullanıcıları için en güzel ve en inançlı iletileşme tecrübesi olmaya devam edecek olan iMessage ile birlikte çalışacak.” Sesli notların transkripsiyonları ve check-in üzere RCS’de bulunmayan yeni özelliklerle iMessage, Android’deki varsayılan kısa ileti uygulamalarını gölgede bırakabilir. Bu tıpkı vakitte konuşma balonlarının renklerinde rastgele bir değişiklik olmayabileceği manasına da gelir.

Apple 2024’ten itibaren RCS takviyesi sunacak

Google, iPhone’lar ve iPhone olmayanlar ortasındaki iletileşme tecrübesinin o kadar eski olduğunu ve bir davet aygıtı kullanılmasının daha uygun olabileceğini söyleyerek, RCS’yi desteklemediği için Apple’ı uzun müddettir eleştiriyordu. RCS takviyesi sayesinde, Android ve iOS aygıtlar ortasındaki bildiriler (SMS’e göre) daha inançlı olacak ve medya daha yüksek kalitede paylaşılabilecek.

Apple’ın RCS UP dayanağını ne vakit etkinleştirmeyi planladığı şimdi tam olarak aşikâr değil, fakat açıklamada “gelecek yılın sonlarında” denildi. Bugünkü duyuru, şirketlerin Avrupa Birliği Genel Mahkemesine itirazda bulunmaları için son tarih olan tarihe denk geliyor. Apple’ın AB’nin, App Store’un tamamını Dijital Piyasalar Yasası kapsamında dijital antitröst listesine koyma kararına itiraz etmek istediği bildiriliyor.