Google'ın G5 ve G4 stratejileri muhakkak oldu

Google’ın G5 ve G4 stratejileri muhakkak oldu

Mobil yonga seti alanında Qualcomm ve Apple ile rekabet ederken zorluk yaşayan Google, birinci üç Tensor yonga setini Samsung’un üretim süreci üzerinden hazırlamıştı. Lakin son gelen bilgilere nazaran, Google, Tensor G5 yonga setinin gelişim sürecinde tam denetimi elinde tutmayı planlıyor. Ayrıyeten üretim için TSMC’nin 3nm teknolojisi de gündeme gelmiş durumda.

Bilgiler, daha evvel Google’ın donanım planları hakkında başarılı iddialarda bulunmuş olan @OreXda isimli duyumcu hesabından geldi. @OreXda’nın belirttiğine nazaran Google, Tensor G5’in CPU, GPU ve art yüzünü kendi bünyesinde geliştiriyor. Üstelik bu yonga seti, TSMC’nin 3nm üretim süreciyle hazırlanacak.

Google’ın G5 ve G4 stratejileri muhakkak oldu

Daha evvel de Tensor G5 yonga setinin büsbütün özelleştirilmiş bir dizaynla geleceği bilgisi ortaya çıkmıştı. Bu, Google’ın yonga setinin tasarımı üzerinde daha fazla denetim sahibi olacağı manasına geliyor. Bilhassa makine tahsili ve fotoğrafçılık üzere spesifik misyonlar için bu yonga setinin optimize edilmesi bekleniyor.

Tensor G4 yonga seti, Pixel 9 serisinde yer alacak ve evvelki versiyonuna nazaran biraz daha yüksek bir performans sunacak. Fakat asıl heyecan verici olan Tensor G5 yonga seti, 2025 yılında piyasaya sürülmesi planlanan Pixel 10 serisinde kullanılacak. Google’ın Tensor G5 yonga setinin gelişim sürecini büsbütün kendi denetimine alması ve TSMC’nin 3nm üretim sürecini kullanmayı planlaması, Pixel hayranları için epeyce umut verici.