Google ve Match ortasındaki dava sürecinde büyük sürpriz

Google ve Match ortasındaki dava sürecinde büyük sürpriz

Son dakika kararı, Google’ın önümüzdeki hafta başlayacak bir antitröst davasında Fortnite yayıncısı Epic Games‘e karşı tek başına karşısına çıkmasını planladı ve Epic, Google Play‘in ödeme siyasetlerinin rekabete karşıt olduğunu sav etti.           

Match, Mayıs 2022’de, şirketin Google Play ile uygulama dağıtımı konusunda “piyasayı yasa dışı bir biçimde inhisarına aldığını” ve pazardaki süreçlerden aldığı fiyatlarla “gasp vergisi” uyguladığını sav ederek Google’a dava açmıştı. Argümanları, Epic’in yanı sıra eyalet başsavcılarından oluşan bir koalisyonun mevcut şikayetiyle de örtüşüyordu. Google ve eyaletler eylül ayında kendi mutabakatlarını duyurdular.

Google ve Match ortasındaki dava sürecinde büyük sürpriz

Match’in 2023’ün 3. çeyreğinde hissedarlara yazdığı mektuba nazaran, bu son muahedenin kurallarına nazaran Match’e 40 milyon dolar iade edilecek. 31 Mart 2024 prestijiyle, Match’in uygulamaları Google’ın kullanıcı tercihli faturalandırma sistemini uygulayacak; bu, Match’in Google’a aboneliklerde %11’lik bir kesinti ve Match’in kendi ödeme sistemleri kullanılarak yapılan satın almalarda %26’lık bir kesinti sunacağı yahut Google’a aşağıdaki süreçler için standart fiyatlar borçlu olacağı manasına geliyor. Taraflar ayrıyeten davanın reddi için iradi dilekçe de sundular.

Epic Games CEO‘su Tim Sweeney, X’te şirketinin “yalnızca Google’a karşı mahkemeye çıkacağını” ve “Google’ın kullanıcılar ve geliştiriciler ortasındaki süreçleri denetim ettiği, gözetlediği ve vergilendirdiği Google’ın kelamda ‘kullanıcı tercihli faturalandırmasını’ reddediyoruz” dedi.