Google, varsayılan arama motoru durumu için 2021'de 26 milyar dolar ödedi

Google, varsayılan arama motoru durumu için 2021’de 26 milyar dolar ödedi

Muhtemelen bu meblağın aslan hissesi, iPhone, iPad ve Mac’te varsayılan arama seçeneği olarak kalabilmek için yıllardır fahiş meblağlar yağdırdığı Apple’a gitti.

Adalet Bakanlığı’nın şirkete karşı devam eden antitröst davası kapsamında söz veren Raghavan, Google’ın arama ağı reklamlarının 2021’de 146,4 milyar dolar gelir elde ettiğini, bunun da temerrüt durumu için ödediği 26 milyar doları perspektife koyduğunu söyledi. Yönetici, varsayılan durumun, trafik elde etmek için ödediği fiyatın en maliyetli kısmı olduğunu açıkladı.

Raghavan, 26,3 milyar doların ne kadarının Apple’a gittiğinden bahsetmedi. Lakin CNBC, özel varlık idaresi şirketi Bernstein’ın yaptığı bir iddianın, Google’ın varsayılan ayrıcalık için bu yıl Apple’a 19 milyar dolara kadar ödeyebileceği tarafındaki kestirimin boşa çıktığını bildirdi.

Google, varsayılan arama motoru durumu için 2021’de 26 milyar dolar ödedi

Mahkemede gösterilen bir slayt, Google’ın 2014 yılında temerrüt durumu için 7,1 milyar dolar öderken 47 milyar dolar arama geliri elde ettiğini ortaya çıkardı. Raghavan, Google’ın genel varsayılan arama motoru ödemelerinin 2014’ten 2021’e kadar neredeyse dört katına çıktığını, arama reklamı gelirinin ise (kabaca) üç katına çıktığını tabir etti.

Google, gelecekteki mukaveleleri müzakere etme hünerine ziyan vereceğini öne sürerek sayıların kamuya açıklanmasına karşı çıktı.