Google, Samsung'a tam 8 milyar dolar ödedi!

Google, Samsung’a tam 8 milyar dolar ödedi!

Google ve Epic Games ortasında gerçekleşen bir antitröst davasında, Google’ın Android pazarındaki hakim pozisyonunu korumak için kullandığı taktikler hakkında değerli bilgiler ortaya çıktı. Bu stratejinin ana ögelerinden biri, Android’in en büyük Yepyeni Ekipman Üreticisi (OEM) olan Samsung ile olan ilgisidir.

Bloomberg raporuna nazaran, Google, Samsung Galaxy aygıtlarında Google Arama, Google Asistan ve Google Play Store’un varsayılan seçenekler olarak kalmasını sağlamak için dört yıllık bir süreçte Samsung’a toplamda 8 milyar dolar ödedi. Bu atılım, Google’ın Android ekosistemi içindeki varlığını pekiştirmek ve OEM’leri rakip hizmetleri tanıtmaktan caydırmak için geniş bir gündemin kesimiydi. Örneğin, Samsung’un kendi Bixby sesli asistanı ve Galaxy Mağazası bulunuyor ve bu, Google’ın hizmetlerini gölgede bırakabilirdi.

Google’ın Paydaşlıklar Başkan Yardımcısı James Kolotouros, tanıklığı sırasında bu ayrıntıları açığa çıkardı. O, Samsung’un katkısının, Google Play Store’un gelirinin yarısından fazlasını oluşturduğunu vurgulayarak, Samsung aygıtlarının Google ekosistemi içindeki kritik rolünü altını çizdi.

Google, Samsung’a tam 8 milyar dolar ödedi!

Google ile Samsung ortasındaki bu iştirak, Android aygıtlardaki hizmetlerinin hakimiyetini sürdürmeyi amaçlayan Google’ın daha geniş bir teşebbüsü olan Project Banyan’ın bir kesimidir. Bu proje kapsamında, Google yalnızca uygulamalarının aygıtlardaki önceliğini teminat altına almakla kalmadı, tıpkı vakitte reklam gelirlerini paylaştı ve OEM’leri Google uygulamalarını önceliklendirmeleri için teşvik etti. Örneğin, Google 2020’de 2.9 milyar dolar harcama teklif etti ve bu sayının 2023’e kadar 4.5 milyar dolara çıkacağı öngörülüyordu. Bu harcamalar, Google’ın arama, Play ve öbür kritik uygulamalarının, Android olmayan OEM’ler ve kablosuz operatörler de dahil olmak üzere çeşitli aygıtlarda bulunmasını sağlamayı amaçlıyordu.

Ayrıca, Google’ın Samsung ile olan muahedesi başlangıçta, Galaxy Mağazasının ana ekranlara yerleştirilmesini engelleme teklifi içeriyordu, lakin bu plan daha sonra terk edildi. Bu strateji, kısmen Apple ile rekabete bir cevap olarak geliştirildi, zira Google, potansiyel iPhone geçiş yapan kullanıcıları çekmek için Android tecrübesini güzelleştirmeyi hedefledi.