Çin'de işler değişiyor: Elektrikli arabalar coşacak!

Çin’de işler değişiyor: Elektrikli arabalar coşacak!

Çin, global elektrikli araç (EV) patlamasının gerisindeki itici güç olarak, bilhassa Ekim ayında rekor kıran satışlarla beklentileri aşmaya devam ediyor. MESKEN alımları için 11 yıllık bir teşvik programının 2022’de sona ermesine karşın, Çin’deki mahallî otoriteler devreye girerek, yardım, vergi iadesi ve sübvansiyonlar sunarak, Eylül ayına kadar %29’luk dikkat cazip bir yılbaşından bu yana artış sağladı. Bilhassa Ekim ayının sayıları, teşvik kesintilerinden sonra bile Çin’in MESKEN talebinin güçlü kaldığını gösteriyor.

Ana karadaki Çin’in global EV pazarındaki hakimiyeti inkar edilemez bir formda, 2023’ün birinci yarısında global EV satışlarının %55’ini temsil ederek 3,4 milyon üniteye ulaşıyor. Büyüme oranı %43’e düşmüş olsa da, 2022’nin birinci yarısında görülen harikulâde %118’lik artıştan değerli bir azalma olsa da, bu hacim, devam eden KONUT ihtilalinde Çin’in belirleyici rolünü vurguluyor.

Çin’de işler değişiyor: Elektrikli arabalar coşacak!

Çin’in KONUT dayanağı programının sona ermesi kimi zorluklarla karşılaştı. Karışıklık, belirsizlik ve bir fiyat savaşı başladı, Tesla bu savaşın öncülüğünü yaptı. Önde gelen Çinli EV markası BYD, rekabetçi pazarda küçük markalar için zorluklar yaratan Tesla liderliğindeki fiyat savaşında bir başkan olarak ortaya çıktı.

Ancak, uzmanlar 2023’te Çin’in güçlü performansını sürdürmesini bekliyorlar ve dünyanın en büyük araba pazarı olarak pozisyonunu ve global MESKEN satışlarının değerli bir şoförü olarak konumunu koruyor. Yılın son iki ayının, Çin’de araç satışları için mevsimsel olarak yüksek olması bekleniyor.

Küresel EV pazarı yeni bir alana ilerlerken, Çin’in sübvansiyon kesintilerine karşın KONUT talebini sürdürme konusundaki kararlı taahhüdü, ülkenin gelişmekte olan elektrikli araç dalının direncini ve ahenk yeteneğini vurguluyor. Ülkenin zorluklarla başa çıkma ve ivmesini muhafaza yeteneği, sürdürülebilir ulaşıma yanlışsız devam eden global geçişte kilit bir rol oynuyor.