Google Epic Games'i satın almak istemiş!

Google Epic Games’i satın almak istemiş!

Google Stadia, son yılların en büyük başarısızlıklarından biri olabilir. Şirket tarafından büyük umutlarla başlatılan bu proje, yanlış kararlar ve şanssız olaylar nedeniyle raydan çıkmış olsa da değerli bir potansiyele sahipti. Fakat, yakın vakitte ortaya çıkan bilgiler, başarısızlığının öteki bir nedenini daha gözler önüne serdi. Google’ın asıl hedefi, Epic Games’i satın almakmış. İşte detaylar…

Google ve Epic Games şu anda türel bir çaba içinde. Android uygulama pazarında Google’ın tez edilen rekabet aksisi davranışları, antitröst davasının merkezinde yer alıyor. Lakin, iki şirket ortasındaki bağın her vakit çatışmalı olmadığı anlaşılıyor. Her şey yolunda gitmiş olsaydı, bugün tahminen de bu iki şirket farklı varlıklar olmayacaktı. Zira Google, 2018’de Epic Games‘i satın almayı denemiş.

Google, bir müddettir oyun sanayisinde kelam sahibi olmaya çalışıyor. Taşınabilir oyunlar alanında aslında dominant bir güç olan şirket, tesirini AAA kalitesindeki PC ve konsol oyunlarına genişletmeyi hedefliyordu.

Google Epic Games’i satın almak istemiş!

Epic Games davasında ortaya çıkan evraklar, daha evvel bahsedilen Stadia projesinden evvel, Google’ın Epic Games’i satın almayı düşündüğünü gösteriyor. Şirket, Epic’te %20 pay almak için 2 milyar dolara kadar yatırım yapmayı planlamış.

Dahası, şirket bu fikri bir adım daha ileriye taşıyarak Tencent ile görüşmelere başlamış. Plana nazaran, iki kurum Epic Games’i satın alacak ve iştirak kuracaktı. Lakin, bu projeyi engelleyen potansiyel düzenleyici engellerdi. Ayrıyeten, Tencent paydaşlığı kendi zorluklarını da beraberinde getiriyordu.

Google, dikkatli bir kıymetlendirme sonrasında satın alma teşebbüsünden vazgeçerek Epic’in bağımsız bir şirket olarak kalmasına müsaade verdi. Şirket devam etseydi sonucun ne olacağı meçhuldü, fakat bir şey mutlaktı: mevcut durumdan daha düzgün olurdu. Artık, Stadia sona erdi ve Google, bulut oyun platformu işinden büsbütün çekildi.