Qualcomm ve MediaTek, 3nm teknolojisi için TSMC'ye yöneliyor

Qualcomm ve MediaTek, 3nm teknolojisi için TSMC’ye yöneliyor

Dünya çapındaki büyük yonga seti üreticileri Nvidia, Qualcomm, MediaTek ve benzerleri, gelecek kuşak yüksek performanslı yonga setlerinin üretimi için TSMC’ye yöneliyor. Bu yonga setleri, TSMC’nin gelişmiş 3nm üretim sürecine dayanacak.

Özellikle Qualcomm ve MediaTek, Samsung yerine TSMC’yi tercih ediyor. Daha evvel Qualcomm’un 3nm yonga setlerini hem Samsung hem de TSMC’den temin edeceği söylentileri vardı. Bu yonga setleri, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 yonga setinde kullanılacaktı. Lakin, Çin Times’tan gelen yeni bir rapora nazaran MediaTek ve Qualcomm, TSMC’nin ikinci jenerasyon 3nm süreci (N3E) için muahede yapmış durumda. Bu süreç, Dimensity 9400 ve Snapdragon 8 Gen 4 yonga setlerinin üretiminde kullanılacak.

Qualcomm ve MediaTek, 3nm teknolojisi için TSMC’ye yöneliyor

TSMC, Apple üzere öteki büyük müşterilere de sahip ve bu müşteriler de TSMC’nin 3nm sürecini kullanıyor. Şu anda Apple, iPhone 15 Pro serisini güçlendiren A17 Pro işlemcisi için TSMC’nin birinci jenerasyon 3nm sürecini (N3B) kullanıyor. Rapora nazaran, Samsung Foundry şimdi 3nm yonga seti üretim teknolojisi için büyük müşteriler kazanamamış.

Genellikle Qualcomm, MediaTek, Apple ve Nvidia üzere markalar, yonga setlerini üretmek için Samsung Foundry ile de mutabakat yapıyor. Lakin bunlar her vakit amiral gemisi işlemciler olmuyor. Güney Koreli şirket gelişmiş 3nm süreç teknolojisini sunmaya başladığında, birtakım markaların kendi tesislerinden sipariş vereceğini umuyordu. Lakin bu değişim beklenenden daha uzun sürebilir.