Google, arama sonuçları için yeni bir özellik sunuyor

Google, arama sonuçları için yeni bir özellik sunuyor

Google, Arama uygulamasına yeni bir özellik ekledi: “Notlar”. Bu özellik, kullanıcılara web üzerinde buldukları arama sonuçlarına kendi yorumlarını ekleyebilme imkanı sunuyor. Bununla birlikte, Google diğer bir dizi duyuru daha yaptı ki, bunları ayrıntılıca inceleyeceğiz.

“Notlar” özelliği, kullanıcılara belli arama mevzularıyla ilgili niyetlerini ve içgörülerini kaydetmeleri için şahsî bir alan sağlıyor. Bu notlar özel değil; birebir mevzuyu arayan herkes tarafından görülebilir. Google, bu yaklaşımın arama sonuçlarına “yararlı bir insan içgörüsü katmanı” ekleyebileceğine inanıyor.

Notlar açık webde indekslenebileceği için, kullanıcılar bunları sırf arama sonuçları üzerinden değil, direkt e-posta temasları aracılığıyla da paylaşabilecekler. Özelliği kullanabilmek için kullanıcıların evvel Arama Laboratuvarları üzerinden bu özelliği etkinleştirmeleri gerekiyor. Aktifleştirildikten sonra, arama sonuçları ve makalelerin altında not ekleme ve görüntüleme butonları belirecek.

Google, arama sonuçları için yeni bir özellik sunuyor

Notlarınızı renkli fontlar ve görsellerle süsleyerek daha görsel bir cazibe kazandırabilirsiniz. Ayrıyeten, Google arama sayfasına giderek öbürleri tarafından eklenen notları da denetim edebilirsiniz.

Notlar özelliğinin birinci dağıtımı, ABD ve Hindistan’daki kullanıcılara hudutlu olacak. Google, ayrıyeten yayıncılara, içerikleri üzerinde yer alan Notlardan elde edilen bilgilerle ilgili içgörüler sunmanın yollarını araştırıyor.

Notlar’ın yanı sıra, Google, kullanıcıların muhakkak arama sorgularını takip etmelerine imkan tanıyan yeni bir “Takip Et” özelliğini de tanıttı. Bir sorguyu takip ettikten sonra, kullanıcılar seçtikleri hususlarla ilgili ilgili gelişmeler ve bildirimler alacak. Bu “Takip Et” özelliği, başlangıçta Google uygulamasında, taşınabilir Chrome ve Safari tarayıcılarında ABD İngilizcesi’nde kullanılabilir olacak.

Arama’da Ek Geliştirmeler Google, arama sonuçlarına toplumsal medya ve forumlardan içerikleri dahil eden “Perspektifler” özelliğine yapılan geliştirmeleri de duyurdu. Perspektifler, ABD’de masaüstü aramada erişilebilir olacak ve ferdî içerik oluşturucular hakkında daha fazla bilgi içerecek, örneğin profil fotoğrafları ve takipçi sayıları üzere.