Qualcomm, Snapdragon 7 Gen 3 platformunu tanıttı

Qualcomm, Snapdragon 7 Gen 3 platformunu tanıttı

Qualcomm, geçtiğimiz ay yaptığı büyük duyurunun akabinde artık de Snapdragon 7 Gen 3 yonga setini tanıttı. Bu yeni yonga seti, üst seviye Snapdragon 8 Gen 3’ten aldığı generatif yapay zeka yeteneklerini orta düzey akıllı telefonlara taşıyor ve bir dizi kıymetli düzgünleştirme sunuyor.

Snapdragon 7 Gen 3, TSMC’nin 4nm süreç teknolojisiyle üretiliyor ve 1+3+4 CPU mimarisine sahip. Ana çekirdek 2.63 GHz’e kadar çalışırken, üç performans çekirdeği 2.4 GHz ve dört verimlilik çekirdeği 1.8 GHz suratında çalışıyor. Qualcomm, bu yonga setinin CPU performansında yaklaşık %15, GPU performansında ise evvelki kuşak Snapdragon 7 Gen 1′e kıyasla %50’den fazla bir artış sunduğunu argüman ediyor. Ayrıyeten, %20 daha uygun güç tasarrufu sağlıyor.

Qualcomm, Snapdragon 7 Gen 3 platformunu tanıttı

Yapay zeka konusunda Snapdragon 7 Gen 3, Hexagon NPU ile watt başına %60 daha âlâ AI performansı sunuyor ve 7-serisinde birinci defa INT4 hassasiyet takviyesini getiriyor. Taşınabilir platform, Android 14’teki Google Ultra HDR manzara formatını desteklemenin yanı sıra, gelişmiş AI tabanlı yüz tanıma, baş hareketlerini takip eden mekansal ses ve çoklu aygıt Snapdragon Kesintisiz tecrübeler üzere birçok yeni özellik içeriyor.

Ayrıca, üç kamerayla eş vakitli çekim dayanağına devam ediliyor ve Snapdragon 8 Gen 3’ün AI’sı tarafından desteklenen yeni bir “AI Remosaic” özelliği, daha yüksek çözünürlüklü ve daha canlı renklerle sonuçlanan taneli renk bozulmalarını ortadan kaldırıyor. Samsung, bu özelliği Snapdragon 8 Gen 3‘ün AI’sı ile desteklenen AI Remosaic’i yakın vakitte sergiledi.

Bağlantı açısından, yonga seti Snapdragon X63 5G modem ile 5 Gbps’e kadar indirme suratları ve WiFi 6E ile Bluetooth 5.3 dayanağı sunuyor.

Honor ve Vivo üzere akıllı telefon üreticileri, yakında çıkacak aygıtlarında Snapdragon 7 Gen 3’ü kullanmayı planlıyor. Honor, Snapdragon 7 Gen 3 ile Honor 100’ü piyasaya sürmeyi planlarken, Vivo’nun da V30 serisi akıllı telefonlarında bu yonga setini kullanması bekleniyor.