GM, yaya çarpışmasının akabinde yaklaşık 1000 Cruise robo taksisini geri çağırıyor

GM, yaya çarpışmasının akabinde yaklaşık 1000 Cruise robo taksisini geri çağırıyor

Bu atak, California’nın şirketin şoförsüz müsaadelerini iptal etmesinden sonra geldi ve bu da araçta her vakit bir insan bulunması manasına geliyordu.

Tüm bunları başlatan çarpışma, 2 Ekim’de bir yayanın, bir insan şoförün çarpmasıyla Cruise robotaksinin önüne savrulmasının meydana geldi. Robotaksi fren yapmaya ve yolun kenarına çekmeye çalışmış lakin yayayı 20 metre sürükledikten sonra durabilmişti.

Bu, şirkete yönelik federal bir soruşturma ile birkaç bağımsız soruşturmayı tetikledi ve bu da birtakım güzel olmayan dataları ortaya çıkardı. Örneğin, raporlar Cruise’un algoritmasının çocukları tanımlamakta sahiden sorun yaşadığını gösterdi. Datalar ayrıyeten Cruise’un bu tehlikeli kör noktayı bildiğini fakat yeniden de araçlarını sokaklarda tuttuğunu gösteriyor.

GM, yaya çarpışmasının akabinde yaklaşık 1000 Cruise robo taksisini geri çağırıyor

The Intercept tarafından edinilen dahili güvenlik dokümanları, “Cruise AV’lerin çocuklara fazladan dikkat göstermeyebileceğini” ve robotaksinin “etrafta daha fazla dikkat gösterebilmemiz için çocukları yetişkinlerden ayırma yeteneğine muhtaçlık duyabileceğini” belirtiyor. Şirket, güvenlik özelliklerini öne çıkararak cevap verdi ve bir beyanında “çocuklarla temasta en düşük risk toleransına” sahip olduğunu yazdı.

 Cruise’un robotaksileri geri çağrıldığı için bunların hepsi artık tartışmalı. GM ve Cruise, otomobillerin sokaklara dönüp dönmeyeceği konusunda bir açıklama yapmadı. Fakat GM,CNBC tarafından bildirildiği üzere, bu yılın eylül ayına kadar bu teşebbüsten şimdiden 1,9 milyar dolar kaybettiğini duyurdu.

Google’ın sahibi olduğu Waymo üzere rakip şirketler, Kaliforniya ve etrafında hala şoförsüz araçlar kullanıyor. Aslına bakılırsa şirket, robotaksilerinin San Francisco ve Phoenix’teki hizmet alanını iki katına çıkardı.