Ford'dan gelen son bilgiler elektrikli araç pazarı için can sıkabilir

Ford’dan gelen son bilgiler elektrikli araç pazarı için can sıkabilir

Ford, ikinci BlueOval SK tesisindeki pil üretimini ertelediğini açıkladı. Bu karar, Ford’un üçüncü çeyrek kar raporunda verildi. Araba üreticisi, elektrikli araçların beklenenden daha yavaş bir süratte kabul gördüğünü vurgulayarak bu bilgiyi paylaştı.

Elektrikli araçlar süratle büyüyor; fakat halkın beklentisinin biraz altında. Bu durumu bir gerileme olarak gören birçok kişi için, Ford durumun aslında bu türlü olmadığını belirtiyor. Ford sözcüsü T.R. Reid, bu yavaşlamanın elektrikli araçlara olan inancın bir azalması manasına gelmediğini, bunun yalnızca mevcut piyasa şartlarına ahenk sağlama gayesi taşıdığını vurguladı.

Ford’dan gelen son bilgiler elektrikli araç pazarı için can sıkabilir

Bu erteleme, Ford’un son vakitlerde yaşadığı finansal zorluklara bir cevap olarak gelmektedir. Ford’un elektrikli araç iş kolundan olan Model e, üçüncü çeyrek için 1,3 milyar dolarlık işletme ziyanı bildirdi. Bu devirde satılan her elektrikli araç şirkete yaklaşık 36.000$’a mal oldu. Bu, Ford’un EV yatırımlarını nasıl sürdüreceği konusunda dikkatli olması gerektiği konusunda önemli bir ihtardır.

Sadece Ford değil, General Motors da 2024 ortasına kadar Kuzey Amerika’da 400.000 KONUT üretme gayesini geri çekti. Araba üreticilerinin bu eşgüdümlü hareketi, elektrikli mobilite yolundaki şu anki pürüzleri kabul etmelerinin bir göstergesi.

Ancak unutmamak gerekir ki Ford’un hala büyük planları var. 2025’te pil üretimine başlaması planlanan Tennessee’deki Blue Oval City kompleksi bunlardan biri. Ayrıyeten, Ford hala Koreli pil üreticisi SK On ile ortak teşebbüsünü sürdürüyor, bu da şirketin uzun vadeli MESKEN taahhütlerinin hala sürdüğünü gösteriyor.