Elon Musk'ın tweet'leri bir sefer daha başını yaktı!

Elon Musk’ın tweet’leri bir sefer daha başını yaktı!

Apple, Disney ve Warner Bros Discovery üzere büyük teknoloji şirketleri, platformun sahibi Elon Musk’ın antisemit bir açıklama yapmasının akabinde X (daha evvel Twitter olarak biliniyordu) üzerindeki çevrimiçi reklam kampanyalarını durdurdu.

Şirketlerin bu kararı, Musk’ın “Yahudi topluluklarının beyazlara karşı nefreti körüklediği” argümanını içeren bir X gönderisine “Gerçekleri söylemişsiniz” karşılığını vermesinin akabinde geldi.

Apple ve Disney, Musk’ın antisemit içerikli paylaşımlarına reaksiyon olarak X/Twitter’daki reklam kampanyalarını durdurdu. Axios ve The New York Times’ın birinci olarak bildirdiği üzere, Warner Bros Discovery, IBM, Paramount Küresel ve Lions Gate Entertainment da site üzerindeki kampanyalarını askıya aldı.

Bir IBM sözcüsü, şirketin “nefret söylemi ve ayrımcılığa sıfır toleransı olduğunu” belirterek, “Bu büsbütün kabul edilemez durumu araştırırken X üzerindeki tüm reklamları çabucak askıya aldık” dedi.

Elon Musk’ın tweet’leri bir sefer daha başını yaktı!

Bu atak, Musk’ın X’in idaresi konusundaki artan tenkitleri göz önüne alındığında geldi. Daha evvel, Apple ve IBM üzere büyük şirketlerin reklamlarının Adolf Hitler ve Nazi Partisi’ni öven içeriklerin yanında görüntülendiği ortaya çıktığında, site antisemitizmi platformlamakla suçlanmıştı.

Musk, Beyaz Saray sözcüsü Andrew Bates tarafından da eleştirildi. Bates, Musk’ın açıklamalarını “kabul edilemez” ve “iğrenç” olarak nitelendirirken, Musk’ı “Amerikan tarihindeki en ölümcül antisemit hareketin ardındaki palavrası tekrarlamakla” suçladı.

Birçok büyük şirketin reklamlarını askıya alması, X‘in mali durumu için değerli bir darbe oldu. Site, büyük ölçüde reklam gelirlerine bağlı ve bu reklam verenlerin kaybı, şirketin mali tablosuna büyük bir tesir yapabilir.

Musk’ın açıklamaları etrafındaki tartışma, Musk’ın şirketi Ekim 2022’de devralmasından bu yana X’i saran tartışmalar zincirinin yalnızca en sonuncusu. Musk, sebepsiz yere çalışanları işten çıkarmaktan yasaklanmış kullanıcıların hesaplarını tekrar etkinleştirmeye kadar her şeyle suçlanmıştı.

Musk’ın bu son krizi atlatıp atlatamayacağı şimdi muhakkak değil, lakin davranışlarının X’in prestiji ve işletmesi üzerinde önemli bir tesiri olduğu açık.