Google CEO'sundan Android'e ait kritik ikaz geldi

Google CEO’sundan Android’e ait kritik ikaz geldi

Son yıllarda, hem Apple hem de Google’ı etkileyen uygulama yan yükleme (sideloading) epeyce tanınan hale geldi. Android uzun müddettir üçüncü taraf programları ve uygulama mağazalarını kabul ederken, Apple da bu değişime zorlanıyor. Bilhassa, Google’ın CEO’su Sundar Pichai, şirketin Epic Games ile olan hukuk gayretinde uygulama geliştiricilerden yüksek fiyat talep ederek rekabeti baskıladığı tezleri üzerine tabir verdi.

Daha sonra Sundar Pichai, Android telefonlarda yan yükleme yoluyla program yüklemenin kullanıcıları virüslere ve güvenlik tehditlerine karşı korumak için Google tarafından yasaklandığını açıkladı. Ayrıyeten, Android’in daha büyük ve katlanabilir telefon dizaynlarına işaret ederek, Google’ın unsurlarının seçenek ve yaratıcılık için imkan sağladığını vurguladı.

Pichai’nin açık kaynak bir platform olarak Android’in her vakit kabul ettiği yan yükleme konusunu tartışması ilgi cazip. Öteki uygulama mağazalarından program yüklerken virüslerden bahsetmesi, şirketin kamuoyunda dehşet yaratmaya çalıştığının bir göstergesi. Gerçekte, yan yüklenen Android uygulamalarını incelemek için Play Protect özelliğini kullanmaya başlamış durumda.

Google CEO’sundan Android’e ait kritik ikaz geldi

Google CEO’su Sundar Pichai, Android kullanıcılarını uygulama yan yüklemeye karşı uyarıyor. Google, kullanıcıların indirebileceği uygulamalar üzerinde daha fazla denetim sahibi olacak. Şirket, Play Store uygulamalarının müşterilere en yüksek güvenlik düzeyini sunduğunu sav etse de, Kaspersky’nin güvenlik araştırması, 2023 yılında Google’ın uygulama mağazasından 600 milyon makûs maksatlı uygulama indirildiğini gösteriyor.

Apple, yan yükleme özelliğine uzun müddettir karşı çıkıyor zira iPhone’a bu uygulamaların nereden ve nasıl yüklendiği üzerinde hiçbir denetimi olmayacak. Pichai’nin güvenlik için yaptığı davetten öteki, her iki dijital devin de kendi uygulama mağazalarında barındırdıkları programlardan yüzde otuz kurul aldıklarının farkında oldukları anlaşılıyor. Bu nedenle, Epic Games üzere şirketler, yazılımlarını uygulama mağazaları üzerinden dağıtmak yerine bir web sitesinde barındırmayı tercih ediyor.