Cruise'da işler bir türlü düzelmiyor! Sarsıntı üstüne sarsıntı

Cruise’da işler bir türlü düzelmiyor! Sarsıntı üstüne sarsıntı

Kan’ın ayrılışı, şirketin CEO’su Kyle Vogt’un 10 yıllık misyon mühletinin akabinde X’te istifasını açıklamasından yalnızca bir gün sonra gerçekleşti. Kan’ın Slack nedeniyle istifasını açıkladığı söyleniyor lakin ayrılış münasebeti şirket tarafından netlik kazanmadı.

Şirketin yönetici değişikliği, geçen ay Cruise robotaksinin San Francisco’da bir yayaya çarpıp onu aracın altına sıkıştırmasıyla başlayan bir halkla bağlantılar kabusunun ardından geldi. Ana şirket GM hala kazayla ilgili bir güvenlik araştırması yürütüyor ve Cruise’daki hem otonom hem de manuel araç operasyonları askıya alınmış durumda. Kazadan bu yana şirketin kamuoyundaki imajı sarsıldı ve yaklaşık 950 robotaksi GM tarafından geri çağrılmak zorunda kaldı. California DMV kısa bir müddet sonra Cruises’ın şoförsüz müsaadelerini askıya aldı ve bu karar yürürlükte kaldı.

Cruise’da işler bir türlü düzelmiyor! Sarsıntı üstüne deprem

Yakın vakitte attığı bir tweette Cruise, şirketin “halkın itimadını yine inşa etmek” için adımlar atmaya odaklandığını söylemişti. Bilhassa The Intercept’in, şirketin kendi kendine giden otomobillerinin çocukları ve yollardaki büyük çukurları tanımakta zorluk çektiğini bildiğini ortaya çıkarmasından sonra, şirket için işler yolunda gitmedi. Ayrıyeten eski CEO, bir notta şirketin açıklanmayan sayıda çalışanı ve çalışanı işten çıkarmak zorunda kalacağını söyledi.

Cruise, şimdi CEO’su yahut baş eser sorumlusunun yerini alacak bireyler bulma konusunda rastgele bir açıklama yapmadı. New York Times, General Motors’un “yeni bir genel müdür atamak yerine” şirket idare konseyine iki yeni üye atadığını ve Cruise’un mühendislikten sorumlu lider yardımcısı Mo Elshenawy’nin Başkanlık vazifesini üstleneceğini bildirdi.