James Webb galaksinin merkezini görüntüledi! İnsanlık tarihinde bir ilk!

James Webb galaksinin merkezini görüntüledi! İnsanlık tarihinde bir ilk!

Bu sefer teleskop Samanyolu galaksisinin merkezine baktı ve etrafımızdaki etrafın en ağır kısmına “benzeri görülmemiş bir ayrıntıyla” ışık tuttu. Spesifik olarak, imgeler Yay C yahut kısaca Sgr C ismi verilen yıldız oluşturan bir bölgeden alınmış.

Bu alan, galaksinin muhteşem kütleli kara deliği Yay A’dan yaklaşık 300 ışıkyılı uzaklıkta ve Dünya ismi verilen küçük mavi bir kayadan 25.000 ışıkyılı uzaklıkta yer alıyor. Toplamda, bölgede 500.000’den fazla yıldız ve çeşitli ön-yıldız kümeleri bulunuyor; bunlar hala oluşmakta olan ve kütle kazanan yıldızlar. Son sonuç? Baş döndürücü bir kaos bulutu.           

Aslına bakılırsa müşahede grubuna yardımcı olan Virginia Üniversitesi profesörü Jonathan Tan’ın belirttiği üzere galaktik merkez, Samanyolu’ndaki “en ekstrem ortam”. Webb teleskobunun gücü sayesinde şimdiye kadar bu bölgeye ait bu “çözünürlük ve hassasiyet düzeyinde” rastgele bir bilgi elde edilememişti.

James Webb galaksinin merkezini görüntüledi! İnsanlık tarihinde bir ilk!

Her şeyin merkezinde, güneşimizin 30 katından daha ağır olan devasa bir birinci yıldız var. Bu aslında alanın gerçekte olduğundan daha az nüfuslu görünmesine neden oluyor, zira bu güneş objesi gerisinden gelen ışığı engelliyor, münasebetiyle Webb bile bölgedeki tüm yıldızları göremiyor. Yani baktığınız şey, bölgenin ne kadar kalabalık olduğuna dair ihtiyatlı bir iddia.

Bu imajların sağladığı datalar, araştırmacıların mevcut yıldız oluşumu teorilerini “en sıkı teste” tabi tutmasına imkan tanıyacak. Bu maksatla, Webb’in NIRCam (Yakın Kızılötesi Kamera) aygıtı, imgenin alt tarafında mavi olan iyonize hidrojenden büyük ölçekli emisyon imgeleri yakaladı. Bu muhtemelen genç ve büyük yıldızların enerjik fotonlar salmasının bir sonucudur, fakat bölgenin büyük boyutu araştırmacılar için bir sürpriz oldu ve daha fazla çalışmayı garanti etti.