Spotify artık Google'a komite ödemeyecek

Spotify artık Google’a komite ödemeyecek

Aynı muahedenin bir kesimi olarak Spotify, kullanıcıların hizmete Google aracılığıyla kaydolması durumunda Google’a sadece %4 komite ödedi; bu, Google Play Store üzerinden yapılan abonelikler için çoklukla %15 ödeyen öbür uygulamaların birçoklarından çok daha az.

Spotify başlangıçta Google ve Apple’a karşı uğraşında Epic’i destekledi. Lakin 2022’de şirket, Google’a daha az kesinti verilmesi karşılığında Android uygulamalarının kendi ödeme sistemlerini kullanmasına imkan tanıyan Kullanıcı Seçimi Faturalandırma isimli bir Google programını kullanmaya başladı. Mahkemede ortaya çıkan özel muahede, Google’ın Spotify üzere tanınan uygulamalar için daha da fazla istisna uygulamaya istekli olduğunu gösteriyor.

Spotify artık Google’a komite ödemeyecek

Son birkaç günde Google’ın epeyce büyük ticari sırları ortaya çıktı. Geçtiğimiz hafta, o vakitten bu yana tamamlanan başka bir rekabet davasında şirket ismine tabir veren bir iktisat profesörü, Google’ın, Apple’ın Safari tarayıcısı üzerinden elde ettiği tüm reklam gelirinin %36’sını Apple’a ödediğini ortaya çıkardı.

The Verge ayrıyeten bu ayın başlarında Google’ın bir öteki tanınan yayın hizmeti olan Netflix’e özel bir mutabakat sunduğunu da bildirdi. Google %10’luk indirimli komite teklif etti lakin Netflix bunu geri çevirdi ve bunun yerine kullanıcılara direkt Android uygulaması üzerinden Netflix’e kaydolmanın bir yolunu sunmamayı tercih etti.