Çinli şirket, ABD yaptırımlarını aşmanın yolunu arıyor

Çinli şirket, ABD yaptırımlarını aşmanın yolunu arıyor

ABD’nin Çin’e yönelik yüksek teknoloji çiplerinin satışını kısıtlayan genişletilmiş yaptırımlarına karşılık olarak, Tencent Holdings, bulut hizmetlerini korumak için bu yasakların yarattığı zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyor. Şirket, ABD’li üretici Nvidia’dan değerli ölçüde yapay zeka çipi stokladığını kabul ederek, değişen düzenleyici etrafta çiplerin kullanımını optimize etme planları yapıyor.

Tencent Lideri Martin Lau, ABD’nin Çin’e ek yapay zeka çipleri ihracatını yasaklamasının tesirini vurguladı ve şirketin mevcut Nvidia çip stokunu faal bir biçimde kullanarak “Hunyuan” yapay zeka modelinin daima gelişimine bağlı kaldığını açıkladı. Yasaklara karşın Tencent, yapay zeka yetenekleri üzerindeki yakın devir tesirini en aza indirerek en az birkaç jenerasyon daha sürekliliği sağlıyor.

Ancak, bu ihracat kısıtlamalarının, bilhassa yapay zeka çiplerini müşterilere tekrar satma konusunda Tencent’in bulut hizmetlerini etkilemesi bekleniyor. Şirket şu anda, Çin’deki yapay zeka çipi pazarının yaklaşık %90’ını domine eden Nvidia’ya bağlı durumda. Tencent, ABD yaptırımlarından kaynaklanan riskleri hafifletmek için yerli üretim çipler de dahil olmak üzere alternatifler araştırıyor.

Çinli şirket, ABD yaptırımlarını aşmanın yolunu arıyor

Tencent’ın rakibi Baidu’nun, Huawei Ascend 910B çiplerinden 1600 adet sipariş vererek alternatifler konusunda adım attığı bildiriliyor. Nvidia tarafından özel olarak Çin için geliştirilen H800 yapay zeka çiplerine getirilen yasağa karşı atılım yapmak amacıyla, Tencent bu çipleri yapay zeka model geliştirmenin kritik eğitim evresi için ayırmayı planlıyor. Şirket, düşük performanslı çiplere çıkarım yeteneğini aktarmanın yollarını arıyor ve böylelikle yüksek performanslı yapay zeka çiplerini eğitim emelleri için müdafaayı hedefliyor.

ABD imali çiplere olan bağımlılığı azaltmanın gerekliliğini kabul eden Tencent, yerli üretim çiplerin kullanımını artırmayı hedefliyor. Bu gayrette yalnız değil; Baidu üzere Çinli firmalar da alternatifler arayışında ve Huawei üzere yerli çip üreticilerine yöneliyorlar.

Değişen duruma cevap olarak, Nvidia’nın, ihracat kurallarına uyumlu olacak biçimde hesaplama gücü düşürülmüş fakat temel yapay zeka özelliklerini koruyan yeni Çin’e yönelik yapay zeka çiplerini duyurması bekleniyor.

Tencent’ın eğitim çipleri için yerli kaynakları keşfetme atılımı, ABD’nin yüksek uç çip yasaklarının tesirlerini karşılamak için milyarlarca dolar yatırım yapmayı planlayan Çin’in daha geniş çaplı gayretleriyle uyumlu. Eylül ayında başlatılan 41 milyar dolarlık fon ve YMTC üzere yerli çip üreticilerine takviye, Çin’in dış zorluklara karşın yarı iletken dalında kendi kendine yeterlilik elde etmeye olan bağlılığını gösteriyor.