Amazon ve Hyundai paydaşlığı birinci meyvelerini veriyor

Amazon ve Hyundai paydaşlığı birinci meyvelerini veriyor

Amazon, eser yelpazesini genişleterek araba satışına adım atıyor. Hyundai ile özel bir iş birliği yaparak, şirket 2024 yılında arabaları direkt uygulaması üzerinden satışa sunmaya başlayacak. Prime aboneleri, yeni araçlarını direkt kapılarına teslim almanın rahatlığını yaşayacak. İşte ayrıntılar…

Amazon’dan bugüne kadar aldığınız en kıymetli eser neydi? Şayet yanıtınız bir bilgisayar yahut telefon ise ve bunun maliyetli olduğunu düşünüyorsanız, hazır olun. CEO Andy Jassy’nin Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla, Hyundai ile iş birliği duyuruldu.

Buna nazaran, 2024 yılından itibaren Amazon, arabaları akıllı telefonlar yahut kupalar üzere listelemeye başlayacak. Kullanıcılar, coğrafik pozisyonlarına nazaran sonuçlar görecekler. Hatta bu sonuçlar içinde filtreleme yapabilecek ve bir telefonun depolama alanını seçer üzere, almak istedikleri araba modelini seçebilecekler. Bundan sonra yapmaları gereken tek şey beklemek olacak zira şirket “paketlerini” olabildiğince süratli bir formda kapılarına teslim edecek.

Amazon ve Hyundai iştiraki birinci meyvelerini veriyor

Bu görünüşte tuhaf durum, aslında bir müddettir bekleniyordu. Bunun nedeni, Elon Musk tarafından kurulan Tesla’nın otomotiv sanayisinde ihtilal yaratması. Şirketin en başarılı istikametlerinden biri satış stratejisi oldu. Tesla, her yerde mahallî bayilerle uğraşmak yerine, dijital satış kanallarına ve küçük mağazalara yönelerek, dünya çapında geniş operasyonlara büyük harcamalar yapmanın gerekli olmadığını gösterdi.

Tesla’nın müsaadeden giderek, büyük ve küçük birçok araba üreticisi bu stratejiyi benimsedi. Hyundai’nin de istisna olmadığı görülüyor. Amazon’un araba satış projesinin birinci olarak hangi ülkelerde başlayacağı şu anda bilinmeyen. Lakin, uygulamanın lansmanından kısa bir mühlet sonra dünya çapında yaygınlaşması bekleniyor.