Çin, ABD kısıtlamalarını aşmanın bir yolunu buldu

Çin, ABD kısıtlamalarını aşmanın bir yolunu buldu

Çinli şirketler, Biden idaresinin ihracat denetimini sıkılaştırma gayretlerine karşın, ileri düzey yarı iletkenler için ABD imali çip üretim ekipmanlarını muvaffakiyetle edinmeye devam ediyor. ABD-Çin Ekonomik ve Güvenlik İnceleme Komitesi’nin 741 sayfalık kapsamlı yıllık raporu, Ekim 2022’deki ihracat kısıtlamalarını eleştiriyor. Bu kısıtlamalar, Çinli çip üreticilerinin 14 nanometre düğümü yahut daha altında ileri çip üretimi için ABD araçlarına erişimini kısıtlamayı amaçlıyordu.

Bu kısıtlamalar, keskin kenar yarı iletken üretimi için kritik teknolojinin akışını engellemek emeliyle tasarlandı, lakin değerli bir açık ortaya çıktı. İthalatçılar, ekipman kullanımını eski üretim çizgileri için talep edebiliyor, doğrulama sürecini karmaşıklaştırıyor ve kısıtlamaların amaçlandığından daha az tesirli olmasına yol açıyor. Bu durum, hassas teknolojiyi muhafazaya yönelik tedbirlerin genel aktifliği hakkında tasalara neden oluyor.

Çin, ABD kısıtlamalarını aşmanın bir yolunu buldu

Örneğin, 2019’dan beri ticaret kısıtlama listesinde olan Huawei, Çin’in önde gelen çip üreticisi SMIC’te Mate 60 Pro akıllı telefonu için 7 nanometre çip üretmeyi başardı. Bu, Çinli kurumların ihracat denetimlerindeki boşlukları kullanma yollarını bulduğunu ve ABD hükümeti tarafından uygulanan yaptırımları baltaladığını gösteriyor. Ticaret kısıtlamalarına tabi olan SMIC ve Huawei, ABD’nin Ekim 2022’deki kuralları ile Japonya ve Hollanda’nın Temmuz ve Eylül 2023’teki emsal atakları ortasındaki vakit farkından yararlanarak ekipman stoklamış üzere görünüyor.

Bu açığı kapatma eforları, ABD’nin, güçlü çip üretim sanayilerine sahip Japonya ve Hollanda’yı, istek edilen teknolojiye yönelik kendi ihracat kısıtlamalarını duyurmaları için ikna etmesini içeriyor. Bu, kimi boşlukları kapatmayı başardı fakat rapor, Çin’in 2023 yılının Ocak ve Ağustos ayları ortasında Hollanda’dan 3.2 milyar dolar bedelinde yarı iletken üretim makinesi ithal ettiğini, bu sayının 2022’nin birebir periyoduna nazaran %96.1’lik bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Çin’in 2023’ün birinci sekiz ayında tüm ülkelerden yarı iletken ekipman ithalatı 13.8 milyar dolara ulaştı, bu da Çinli şirketlerin kısıtlamaları aşmadaki direncini yansıtıyor.

ABD-Çin Ekonomik ve Güvenlik İnceleme Kurulu, ilerlemeye yönelik bir yol öneriyor. Raporda, Kongre’den Çin’e çip üretim ekipmanlarının ihracat denetiminin aktifliğini pahalandırmak için Genel Sorumluluk Ofisi’nden yıllık bir kıymetlendirme talep etmesi öneriliyor. 2000 yılında kurulan Komite, ABD ve Çin ortasındaki ekonomik bağların ulusal güvenlik tesirleri hakkında Kongre’ye yıllık bir rapor sunmayı ve hükümet aksiyonu için tekliflerde bulunmayı amaçlıyor.