Çinli teknoloji şirketi rekor kar açıkladı

Çinli teknoloji şirketi rekor kar açıkladı

1998 yılında kurulan Çinli teknoloji şirketi Tencent, geniş bir dijital eser ve hizmet yelpazesi ile tanınıyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri haline gelen Tencent, bilhassa anlık iletileşme platformu WeChat ile büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştı. WeChat, mesajlaşmanın ötesinde toplumsal ağ, taşınabilir ödemeler ve daha pek çok özelliği sunuyor. Tencent, birebir vakitte Honor of Kings ve PUBG Mobile üzere tanınan oyunlarla oyun sanayisinde de kıymetli bir oyuncu. E-ticaret, bulut bilişim ve dijital cümbüş üzere alanlarda yaptığı yatırımlarla global teknoloji sahnesinde kıymetli bir varlık gösteriyor.

Bugün erken saatlerde Tencent Holdings, daima değişen teknoloji sanayisindeki güçlü büyümesini ve direncini sergileyen üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını yayınladı. Şirket, iddia edilen 154.8 milyar yuanın biraz altında olmasına karşın, geçen yıla nazaran sağlam bir %10 artışla toplam 154.6 milyar yuan (21.6 milyar dolar) gelir bildirdi.

Çinli teknoloji şirketi rekor kar açıkladı

Tencent’in finansal raporundaki dikkat cazibeli performansı, beklentileri aşan etkileyici net karı oldu. Net kar, 36.18 milyar yuan (5.05 milyar dolar) olarak gerçekleşerek, %39’luk etkileyici bir yıllık artış kaydetti. Bu, Tencent’in finansal gücünü ve verimli operasyon idaresini gösteriyor. Ayrıyeten, 44.92 milyar yuan (6.29 milyar dolar) olan IFRS dışı net karı, Tencent’in finansal bir güç merkezi olarak pozisyonunu sağlamlaştırıyor.

Tencent’in başarısı, büyük ölçüde milletlerarası oyun gelirlerinin artışıyla yönlendiriliyor. Memleketler arası oyun geliri, %14’lük bir artışla 13.3 milyar yuan (1.86 milyar dolar) düzeyine ulaştı. Döviz kuru dalgalanmaları göz önünde bulundurulsa bile, bu büyüme Tencent’in global genişlemesini ve dünya genelinde çeşitli oyun toplulukları ile temas kurma yeteneğini vurguluyor. Mahallî pazarda, Tencent’in oyun geliri de %5 artarak 32.7 milyar yuan (4.57 milyar dolar) düzeyine ulaştı, bu da Çin’deki güçlü varlığını gösteriyor.