ChatGPT'nin sesli sohbet özelliği tüm kullanıcılar için geliyor

ChatGPT’nin sesli sohbet özelliği tüm kullanıcılar için geliyor

Şirket o vakitler bu özelliği sadece Plus ve Enterprise abonelerinin kullanımına sunmuştu ve sonunda başka kullanıcı kümelerine da yayınlayacağı kelamını vermişti. OpenAI kurucu ortağı Greg Brockman, X’te ChatGPT’deki sesli konuşmaların taşınabilir aygıttaki tüm kullanıcılara sunulmaya başladığını duyurdu.

Şirket, sesli sohbeti birinci sefer sunduğunda, “sadece birkaç saniyelik gerçekçi sentetik sesler” oluşturma yeteneğinin yeni riskler sunduğunu kabul etti. Örneğin özellik berbat aktörlerin tanınmış bireylerin yahut istedikleri rastgele birinin kimliğine bürünmesine imkan tanıyabilirdi. Sonuç olarak ChatGPT’nin ses özelliğinin konuşmalara odaklanmasına karar verildi. OpenAI, bu yeteneği oluşturmak için seslendirme sanatkarlarıyla birlikte çalıştı ve ortalarından seçim yapabileceğiniz beş farklı ses sundu.

ChatGPT’nin sesli sohbet özelliği tüm kullanıcılar için geliyor

Kullanıcıların buna erişebilmek için kaydolmaları gerekip gerekmediği tam olarak aşikâr değil lakin sesli sohbetler kullanıma sunulduğunda fiyatlı abonelerin Ayarlar’a ve akabinde Yeni Özellikler’e giderek bunu etkinleştirmeleri gerekiyordu.

Brockman, OpenAI Başkanı olarak koltuğundan ayrıldıktan sonra bu yeteneğin geniş çapta yayınlanacağını duyurmuştu. Şirketin idare heyetinin Sam Altman’ı CEO olarak vazifeden alması, üst seviye işçinin protesto gayesiyle istifa etmesi ve geri kalan çalışanların kendisi tekrar vazifeye getirilmediği takdirde işten ayrılmakla tehdit etmesiyle düzensizliğe neden olduktan sonra kendi isteğiyle istifa etti. Duyuruyu yaptıktan kısa bir müddet sonra OpenAI, Altman ve Brockman’ın yine görevlendirildiğini ve vazifelerine geri döneceklerini duyurdu.